Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne po 16. r. ż.

20.12.2019
Autor: E.

Moje dziecko w 2020 roku skończy 16 lat, otrzymuje w chwili obecnej świadczenie pielęgnacyjne. Czy po 16. roku życia będzie nadal przysługiwało to świadczenie. Bo z tego co wiem, świadczenie to przysługuje osobom z widocznym stopniem niepełnosprawności.

Szanowna Pani,

Niepełnosprawność dziecka orzeka się na czas określony, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez nie 16. roku życia. Po ukończeniu przez dziecko 16. roku życia wydawane jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Więcej informacji na temat wydawania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności znajdzie pani na naszym portalu.

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, przysługuje:

  1.  matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną, w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Tak więc warunkiem uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego po ukończeniu przez syna 16. roku życia jest otrzymanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Natomiast orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie daje wprost prawa do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, nawet jeśli są w nim zawarte wskazania w punktach: 7 i 8.

Mimo to warto zapoznać się z treścią uzasadnienia do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 26 lipca 2016 r. II SA/Op 208/16, który to sąd zajmował się analizą uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym wraz z odpowiednimi wskazaniami.

Natomiast ważna analiza przedstawionego przez Panią problemu znalazła się w uzasadnieniu do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 19.08.2010 r. w sprawie o sygn. akt II SA/Łd 709/10, który stwierdził „w ślad za powołaną wykładnią art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych ukształtowało się orzecznictwo sądów administracyjnych, które podobnie jak Trybunał Konstytucyjny uznawały, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje także po ukończeniu przez dziecko 16. roku życia, jeżeli tylko legitymuje się ono orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej opieki lub pomocy innej osoby i nie jest konieczne posiadanie orzeczonego znacznego stopnia niepełnosprawności (vide: wyrok NSA z 17.10.2008 r. I OSK 1647/07 – LEX nr 501801; wyroki WSA w Poznaniu: z 16.07.2008 r. IV SA/Po 125/08 – LEX nr 509616, z 18.12.2008 r. IV SA/Po 342/08 – niep.; wyrok WSA w Białymstoku z 12.03.2009 r. II SA/Bk 845/08 – nieb.). Sąd w składzie rozpoznającym niniejszą sprawę tę linię orzecznictwa w pełni podziela”.

Powyższe orzeczenia sądów administracyjnych, dają jedynie pewną szansę, iż w przypadku odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego – po złożeniu odpowiedniej skargi do sądu administracyjnego (po wyczerpaniu postępowania administracyjnego), sąd badając indywidualnie sprawę uzna, iż świadczenie pielęgnacyjne powinno zostać przyznane pomimo braku orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.

 

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas