Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co dalej z reformą orzecznictwa? Mówi minister Marlena Maląg

04.12.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. archiwum prywatne
Uśmiechnięta twarz elegancko ubranej Marleny Maląg

W Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych, 3 grudnia, rozmawialiśmy z nową Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleną Maląg, pytając o reformę systemu orzecznictwa oraz o jej wcześniejsze doświadczenie pracy na stanowisku prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i wykorzystanie go w pełnieniu obecnej funkcji.

Minister Marlena Maląg:

„Podjęcie tej zaszczytnej funkcji ministra rodziny, pracy i polityki społecznej jest dla mnie bardzo ważne, ale jest też wielkim zobowiązaniem. Jest to przede wszystkim ogrom pracy w różnych sferach, bo ostatnie 4 lata to dobry czas dla rodzin, i ten czas dalej będzie. Natomiast jest wiele obszarów, na które musimy zwrócić uwagę, rozpoczęto wiele działań i nakładów właśnie związanych ze wsparciem osób z niepełnosprawnościami. I nie ukrywam, że ten mój krótki wprawdzie czas pobytu w PFRON wprowadził mnie w arkana, problemy i sprawy osób niepełnosprawnych i chciałabym przede wszystkim położyć akcent na te sprawy także w ministerstwie.

Zależy mi na tym, aby przede wszystkim to wsparcie, które powinno być dla osób niepełnosprawnych było systemowe, kompleksowe i przemyślane, abyśmy rozmawiali ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, wyciągali wnioski i wdrażali działania.

Oczywiście, bardzo wiele zostało zrobione, bo kiedy porównamy nakłady, ale nawet nie o te pieniądze tu chodzi, ale o to, żebyśmy zbudowali płaszczyznę dialogu społecznego, która przez ostatnie 4 lata była budowana i myślę, że dalej w tym duchu będziemy szli. Będę się o to starała, i pan premier Morawiecki również chce, by te działania nasze sprzyjały środowisku osób niepełnosprawnych.

Reforma orzecznictwa to wyzwanie tej kadencji i musimy do niej podejść. W moich planach jest rozpoczęcie prac, wiemy, że jest ustawa, która jest już przygotowana, ale wymaga przemyślenia, przeanalizowania, myślę że w roku 2020 musimy podejść do tego tematu. To jest wyzwanie. Powinniśmy też dążyć do rehabilitacji kompleksowej, bo jeżeli chodzi o wsparcie kompleksowe względem osób, które nabyły niepełnosprawność, to rehabilitacja medyczna, społeczna, zawodowa powinny być w równowadze, tak jak wprowadzał to prof. Wiktor Dega. Chciałabym te standardy zacząć wprowadzać. Zdaję sobie sprawę, że reforma orzecznictwa jest reformą bardzo trudną, ale wręcz konieczną. Musi być jednolite orzecznictwo i musimy podjąć to wyzwanie”.
 

Komentarz

  • Matki na REWK i wywodzące sie z EWk / 20 lat pracy/ nedzne emerytury
    matka na EWK niesamodzielnego syna
    04.12.2019, 19:40
    P. Minister co Rzad szykuje dla matek na EWK/ 20 lat przepracowały mimo niepełnosprawnosci dziecka/ i wywodzacych sie z EWK. Obecnie mamy brutto 1.100,- a do reki 935,-. Zaznaczam nadal sie opiekujemy ON niesamodzielnym w wieku 40,50,60 i wiecej lat. My matki wiek 65-80 l i wiecej. Teraz powiem matki na swiadczeniach od 2014 r. co roku podwyzka i to ładna obecnie 1.583,- do reki / bywa bez 1 dnia nawet pracy/ TO maja za sama opieke . Od stycznia 2020r. juz swiadczenie rosnie na 2.600,- brutto do ręki 1.830,- a 770,- stanowia opłacanie im co potrzeba. Pytanie DLACZEGO Rzad tak opornire podchodzi do sprawy matek na EW. Karzecie nam zyc za 935,- / nadal sie opiekuje,y/ faworyzujac matki na swiadczeniach czesto mlodsze od naszych niesamodzielnych ON dajac im co roku solidna podwyżke. TO NIE jest rowne a nawet GODNE potraktowanie starszych matek co na 935,- by teraz miet pracowały 20 lat a nie tylko sama opieka jak maja na swiadczeniu. KIEDY Rzad da nam kwote wyrownawcza do kwoty jak na swiadczeniu. To juz 4-y lat a jak na mowiono bedzie, I NIE MA NIC. Swiadczenie od 2020r. bedzie nasze 2-e EWK do reki. Czujemy sie starsze matki ukarane za 20 lat pracy / tak to obieramy/ Lepiej bylo NIE pracowac. Czekamy na odpowiedz od kiedy kwota wyrownawcza do kwoty swiadczenia.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas