Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy będą zmiany w „Aktywnym Samorządzie”? Odpowiadają prezes i wiceprezes PFRON

05.12.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Mateusz Różański
Krzysztof Michałkiewicz mówi do mikrofonu, w tle ścianka z logami PFRON

W Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych, 3 grudnia, rozmawiamy z nowym prezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Krzysztofem Michałkiewiczem oraz zastępcą prezesa zarządu PFRON ds. programowych Dorotą Habich. Pytamy o budżet Funduszu na przyszły rok oraz o realizację programu „Aktywny Samorząd”.

Krzysztof Michałkiewicz, prezes PFRON i Dorota Habich, z-ca prezesa PFRON:

„Przed nami dyskusja, czy nie należy zaktualizować priorytetów działań PFRON, pod kątem bieżącej polityki społecznej.

Propozycja budżetu PFRON na rok 2020, jeśli chodzi o wydatki, to około 6 mld złotych. To duży wzrost w stosunku do roku 2019 we wszystkich pozycjach, zarówno w programach, jak i wsparciu samorządów. Każdego roku mamy coraz więcej wniosków składanych zarówno przez samorządy, jak i organizacje pozarządowe. Chcemy także coraz lepiej odpowiadać na potrzeby osób niepełnosprawnych. Pamiętajmy jednak, że budżet, a w tym plan finansowy PFRON, nie został jeszcze zatwierdzony przez parlament.

W programie „Aktywny Samorząd” w 2020 roku nie planujemy wprowadzać zasadniczych zmian. Znaczne modyfikacje wdrożyliśmy już w tym roku. Dotyczyło to m.in. dofinansowania do zakupu elektrycznego wózka, wsparcia osób niesłyszących w uzyskaniu prawa jazdy, czy pomocy w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego oprogramowania dla osób z niepełnosprawnością wzroku w stopniu umiarkowanym.

Wystąpiliśmy także do NFZ, aby zwiększył poziom finansowania wózków elektrycznych, by to wsparcie było jeszcze większe. Reakcja była pozytywna, rozpoczęto prace nad modyfikacją zarządzenia ministra zdrowia dotyczącego tego obszaru. Nie wiemy, czy te prace już się zakończyły.

Zmian było dużo, ale oczywiście zawsze jesteśmy otwarci na ewentualne korekty – tak, by wsparcie było jak najbardziej efektywne dla osób potrzebujących. Z końcem listopada zakończyła się kadencja Rady Nadzorczej PFRON i w tej chwili jesteśmy w trybie powoływania nowej. Na początku roku odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Rady Nadzorczej nowej kadencji i wtedy będzie można wprowadzić ewentualne zmiany, jeśli okażą się konieczne.

W tym roku w ramach rządowego programu „Dostępność plus” rozszerzyliśmy wsparcie o możliwość zakupu skutera inwalidzkiego, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. W „Programie wyrównywania różnic między regionami III” rozpoczęliśmy dofinansowanie likwidacji barier w budynkach wielorodzinnych”.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Wózki elektryczne to wielkie oszustwo
  Matylda
  05.12.2019, 20:16
  Ha, ha …. dofinansowanie wózka elektrycznego? Nie przyznają dofinansowania nawet dla tych, którzy są zarejestrowani w PUP jako poszukujący pracy. Wiem, bo od 3 lat jestem zarejestrowana i nic. Gdzie są te wspaniałe modyfikacje? Jeszcze nie odczułam poprawy.
  odpowiedz na komentarz
 • a czy będą zmiany personalne w PFRON?
  Ekspert MRPiPS
  05.12.2019, 14:54
  Np. czy znajda tam miejsce ludzie potrafiący znaleźć i zwalczyć przyczyny niskich pensji ON, braku ofert dla tych z gorszym stanem zdrowia? To te drobiazgi o których pisze PiP i naukowcy, to te rzeczy, których Pan Michałkiewicz nie poruszy, nie poda co zrobiono, co będzie zrobione... bo woli spamować. Wózki są ważne, ale od lat zmiany w aktywnym Samorządzie polegają na odbieraniu, nie zwiększaniu wsparcia. Chodzi o to by obsłużyć więcej osób taka sama kwota i tnie się np. % wsparcie opłaty czesnego.
  odpowiedz na komentarz
 • Winda zewętrzna
  Łukaszewska
  05.12.2019, 13:20
  A co z likwidacją barier w budynkach jednorodzinnych? Mój wnuk nie korzysta z wózka elektrycznego, z komputera ( nie jest wstanie z tych udogodnień korzystać ) ale chętnie korzystałby wyprowadzany na dwór. Dom piętrowy,schodołaz ciężko prowadzić z dorosłym po wąskich schodach.
  odpowiedz na komentarz
 • Co za obłuda.
  bobula
  05.12.2019, 13:16
  Zakupienie sprzętu elektoronicznego hm,było co 2 lata teraz co 5 lat.Super poprawa.
  odpowiedz na komentarz
 • Dofinansowania?
  Cymes
  05.12.2019, 12:23
  Dofinansowanie do wózków elektrycznych powinni otrzymywać wszyscy potrzebujący, nie tylko pracujący albo będący w wieku produkcyjnym. Emeryci też potrzebują sie poruszać.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas