Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Straszny dwór” Stanisława Moniuszki – spektakl z audiodeskrypcją

05.12.2019
Autor: inf. prasowa
aktorzy na scenie panowie w czerwonych maskach na twarzy łosia pośrodku starszy aktor w stroju sarmackim

Teatr Wielki - Opera Narodowa przełamuje bariery w dostępie do kultury. Już w styczniu zaprasza na wyjątkowy spektakl „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki z audiodeskrypcją. Dzięki temu osoby niewidome i niedowidzące będą mogły jak najpełniej przeżywać sztukę na żywo.

Spektaklom operowym i teatralnym coraz częściej towarzyszy głos lektora, co pozwala osobom z niepełnosprawnością wzroku w pełni uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym. Tekst słyszany na żywo w słuchawkach przedstawia przebieg wydarzeń, opisuje postaci, scenografię i ruch sceniczny.

Audiodeskrypcja pozwala w ten sposób dotrzeć sztuce do osób, dla których wizyta w teatrze może stanowić barierę.

Specjalny spektakl „Strasznego dworu” Moniuszki będzie miał miejsce 12 stycznia 2020 roku o godz. 18.00.

„Straszny dwór” Stanisława Moniuszki miał premierę na scenie Teatru Wielkiego 8 listopada 2015 roku. Reżyserię opery powierzono Davidowi Pountneyowi, reprezentantowi światowej ekstraklasy operowej, a co w przypadku tytułu ma wielkie znaczenie – zagraniczny reżyser, zmierzył się z legendą „opery narodowej” i spojrzał na polskie dzieło okiem niezależnego obserwatora. Brytyjski wizjoner operowy odnalazł inny klucz do arcydzieła. Przeniósł akcję opery z Rzeczypospolitej sarmackiej w dwudziestolecie międzywojenne, moment pierwszego po okresie zaborów euforycznego zachłyśnięcia się Polaków wolnością. Jednocześnie zbudował szereg żywych obrazów, które odnoszą się do jeszcze wtedy aktualnych ikon wizualnych przejętych z młodopolskich wizji malarskich Stanisława Wyspiańskiego czy Władysława Podkowińskiego. Z okazji kończącego się Roku Moniuszki TW-ON przypomina dzieło, starając się dotrzeć do jak najszerszej widowni.

Więcej o spektaklu.

Sprzęt do audiodeskrypcji wydawany będzie na miejscu. Bilety na spektakl w specjalnej cenie 50 zł można zakupić do końca roku 2019 za pośrednictwem Biura Organizacji Widowni: tel.: +48 22 69 20 206, e-mail: jpolokova@teatrwielki.pl.

Osoby niewidome i niedowidzące, które nie mogą dotrzeć tego dnia do Teatru, zachęcamy do obejrzenia dzieła Moniuszki nieodpłatnie na platformie vod. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas