Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warszawa: dzieci z niedosłuchem będą miały lepsze warunki do nauki

11.12.2019
Autor: inf. prasowa
remont wewnątrz budynku widać worki z cementem i inne materiały budowlane posrodku stoi trzech mężczyzn w kaskach

Rozbudowa, termomodernizacja, wymiana instalacji – ruszyły prace adaptacyjne, dzięki którym wyeksploatowany budynek przy ul. Twardej 8/12 w Warszawie zapewni dzieciom i młodzieży z niedosłuchem oraz afazją bardzo dobre warunki do nauki i opieki. Po zakończeniu prac zostanie tu przeniesiony Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabosłyszących nr 15 im. Ottona Lipkowskiego, który obecnie mieści się w Pałacu Sapiehów przy ul. Zakroczymskiej 6.

- Ośrodek im. Ottona Lipkowskiego jest placówką wyjątkową. Zapewnia specjalistyczną opiekę niemal setce wychowanków, w tym nawet dwulatkom. To dzięki niemu możliwe jest niwelowanie różnic oraz kształcenie dzieci dotkniętych wadami słuchu oraz mowy. Zasługuje więc na najlepsze warunki lokalowe – warunki, których nie zapewnia obecna siedziba. Twarda 8/12 jest na tyle duża, aby zaspokoić potrzeby placówki. Stąd decyzja o modernizacji – nowoczesna siedziba będzie realną pomocą, z której skorzystają dzieci oraz ich rodziny. Do zrobienia jest dużo, czasu nie jest wiele. Zapewniam jednak, że termin zakończenia prac nie jest zagrożony – mówi burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Prace budowlane prowadzone są obecnie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Obejmują m.in. wymianę instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania i węzła cieplnego. Trwa odnowa elewacji, termoizolacja dachu oraz budowa dodatkowych klatek schodowych, które dostosują obiekt do przepisów ppoż. Budynek po modernizacji zaoferuje nowoczesne rozwiązania techniczne, których nie mógł zagwarantować zabytkowy obiekt przy ul. Zakroczymskiej. Dodatkowo, jego lokalizacja – w samym centrum stolicy – ułatwi dojazd słabosłyszącym uczniom mieszkającym w różnych częściach miasta. Będzie też wygodnym adresem dla rodziców, którzy z całej Warszawy dowożą do ośrodka niepełnosprawne dzieci na zajęcia z wczesnego wspomagania.

Komfortowe warunki nauki i wsparcia

W ramach inwestycji w budynku przy ul. Twardej 8/12 powstanie aż 16 sal lekcyjnych, w tym sześć pracowni przedmiotowych (chemiczna, fizyczna, biologiczna, plastyczna, informatyczna i techniczna) oraz pięć sal przedszkolnych. Obiekt zostanie również doposażony w dźwig zapewniający dostęp osobom z niepełnosprawnościami ruchu. Świetlice, internat, stołówka, biblioteka, gabinety dla psychologów, logopedów, sale do zajęć wczesnego wspomagania, integracji sensorycznej, sala konferencyjno-teatralna spełniająca też funkcję taneczną i kinową oraz sala gimnastyczna – to wszystko (i wiele więcej) już niebawem zostanie oddane do dyspozycji wychowanków placówki.

Każde z pomieszczeń będzie odpowiednio wyciszone, co pozwoli na znaczne podniesienie efektywności prowadzonych zajęć. Dodatkowo część sal wyposażymy w pętle indukcyjne, nieobecne w Pałacu Sapiehów. Co to takiego? Urządzenia, które zamieniają dźwięk pochodzący np. z mikrofonów, komputerów czy tablic multimedialnych, na sygnały elektromagnetyczne odbierane przez aparaty słuchowe. Dzięki tej technologii każda osoba znajdująca się w pomieszczeniu ma możliwość wyraźnego słyszenia – niezależnie od poziomu ubytku słuchu (za wyjątkiem osób z całkowitą utratą słuchu).

Nie zapomniano o zapewnieniu uczniom możliwości rozwoju ruchowego – wczesną wiosną 2020 r. rozpoczną się prace, dzięki którym tuż obok budynku ośrodka powstanie boisko dostosowane do potrzeb uczniów, plac zabaw dla najmłodszych, a także siłownia. Dogodną komunikację umożliwi natomiast specjalna, wydzielona strefa parkingowa – dedykowana busom oraz rodzicom dowożącym dzieci do szkoły.

Szacowany koszt inwestycji to 13 mln zł. Jej zakończenie planowane jest na sierpień 2020 r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabosłyszących nr 15 im. Ottona Lipkowskiego rozpocznie działanie w nowej lokalizacji po uzyskaniu decyzji zezwalających na użytkowanie obiektu.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas