Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy DPS może pobrać za pobyt 70 proc. z tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych? Ministerstwo odpowiada

16.12.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. freeimages.com
500 złotych w 100-złotowych banknotach

„Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wydał mieszkańcowi decyzję o odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej. Wliczył do dochodu 500 plus dla niesamodzielnych, czyli mieszkaniec zamiast 500 dostanie 150 zł. GOPS powołał się na ustawę o opiece społecznej. Czy słusznie, czy to nie jest absurdalne?” – pyta naszą redakcję Czytelniczka. Podobnych pytań otrzymaliśmy w ostatnim czasie wiele, dlatego poprosiliśmy o wyjaśnienie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom, które spełniają przesłanki określone w ustawie o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Mieszkaniec domu pomocy społecznej ma prawo do pobierania świadczenia uzupełniającego, jeżeli spełnia przesłanki wymienionej ustawy i zostało mu ono przyznane – odpowiada nam biuro prasowe Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Świadczenie uzupełniające nie jest wyłączone z dochodu mieszkańca domu pomocy społecznej przy ustalaniu opłaty za pobyt. Mieszkaniec domu ponosi opłatę ze świadczenia uzupełniającego” – podkreślono.

Świadczenie świadczeniu nierówne

Resort pracy wyjaśnia nam, że ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji zmieniła równocześnie art. 8 Ustawy o pomocy społecznej. Dodano dodatkowy przepis (ust. 4a), który obowiązuje od 1 października 2019 r.

W praktyce oznacza to, że dochód w postaci 500 plus nie wlicza się do dochodu osoby lub rodziny tylko w przypadku, gdy ktoś korzysta ze wsparcia lub stara się o pomoc jedynie w postaci świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Nie wlicza się także w przypadku osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej, tzn. małżonka oraz zstępnych mieszkańca domu (np. dzieci).

„Przepis nie dotyczy osób ubiegających się o świadczenia niepieniężne lub korzystających z tych świadczeń” – mówi przedstawiciel resortu rodziny.

Do świadczeń niepieniężnych zalicza się m.in. pobyt w domu pomocy społecznej.

„Działanie prawidłowe”

Jak wynika z wyjaśnienia resortu rodziny, świadczenie uzupełniające stanowi dochód mieszkańca przy naliczaniu jego opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej.

„Pobieranie opłaty od mieszkańca za jego pobyt w domu pomocy społecznej ze świadczenia uzupełniającego jest działaniem prawidłowym. Zgodnie z art. 62 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o pomocy społecznej, mieszkaniec domu wnosi opłatę do kasy domu lub na jego rachunek bankowy – uzupełnia przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – W związku z tym, że opłata za pobyt nie może być potrącona z ww. świadczenia, mieszkaniec domu pomocy społecznej będzie zobowiązany do wniesienia ewentualnej różnicy odpłatności do kasy domu lub na jego rachunek bankowy”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • To paranoja!
    Gabriela
    29.05.2020, 17:46
    DPS nie może prawnie zabrać 70% z 500+ to pensjonariusz ma sam wpłacać dobrowolnie??? Tak to rozumiem. Jestem opiekunem osoby w DPS z najniższą emeryturą. Ciągle brakuje na leki, środki czystości, pampersy i inne zakupy. Jeżeli nie wlicza się tej kwoty do dochodu to dlaczego zabierają z tego za pobyt? Dochód się przecież nie zmienił!
    odpowiedz na komentarz
  • Jacek
    Jacek S.
    13.05.2020, 15:09
    Prawo swoje a Opieka swoje.- Interpretacja tego przepisu jest tak dowolnie interpretowana przez pracowników OPSów, że w jednym końcu Polski DPSy pobierają 70% z 500+ a w innym końcu nie. Przepis nie jest jednoznaczny i pozostawia masę możliwości dowolnej interpretacji.
    odpowiedz na komentarz
  • oplaty za 500 plus
    Marcus
    30.01.2020, 19:57
    dlaczego nie ma pelnej wykładni przy przyznawaniu 500 plus dzięki za pelna info po …. pozdrawiam
    odpowiedz na komentarz
  • Opłaty za ŚDPS
    Matak niesamodzielnego ON
    17.12.2019, 20:48
    Czy 500+ dla niesamodzielnych bedzie wliczane do dochodu. jal osoba niesamodzielna jest dowozona/ na koszt rodziny/ do ŚDPS a np. jej pobyt w osrodku jest tylko 4 godz. dziennie.Czy wzrosnie oplata za ŚDPS/ przeciez tam nie przebywaja na pobyt stały jedynie dowozone sa na rehabilitacje/
    odpowiedz na komentarz
  • Totalna bzdura
    obcy32
    17.12.2019, 10:06
    Śmieszne !!! Mieszkaniec ma płacić za pobyt z 500 plus a ostatnie zdanie -W związku z tym, że opłata za pobyt nie może być potrącona z ww. świadczenia, mieszkaniec domu pomocy społecznej będzie zobowiązany do wniesienia ewentualnej różnicy odpłatności do kasy domu lub na jego rachunek bankowy”. Komornik nie może zająć Świadczenia uzupełniającego ale może ci zabrać je gdy będzie wypłacał listonosz
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas