Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm przyjął ustawę o Funduszu Solidarnościowym, odrzucając poprawki Senatu

20.12.2019
Autor: Beata Dązbłaż, PAP, fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu
widok z góry na zapełnioną posłami siedzącymi w ławach salę sejmu

Sejm przyjął w piątek, 20 grudnia, nowelizację ustawy o zmianach w Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON). Zmiany zakładają rozszerzenie celów finansowanych z Funduszu Solidarnościowego, bo tak od 1 stycznia 2020 r. będzie się on nazywał.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą środki zgromadzone na Funduszu Solidarnościowym będą finansowały nie tylko programy dla osób z niepełnosprawnością, ale także np. 13. emeryturę. Oprócz tego będą także finansowane z niego renty socjalne, a nawet zasiłek pogrzebowy dla pobierających rentę socjalną.

Ustawa przewiduje, że pieniądze na refundację tzw. trzynastych emerytur i rent z 2019 r., wypłaconych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, są kosztami Funduszu Solidarnościowego. Tym samym Fundusz przekaże do FUS pieniądze na refundację tego świadczenia. Minister finansów wpłaci do Funduszu Rezerwy Demograficznej pieniądze z budżetu państwa, zablokowane w części dotyczącej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Funduszowi z kolei zostanie udzielone do 9 mld zł pożyczki z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Źródłem przychodów SFWON jest przede wszystkim obowiązkowa składka stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy, a także danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych - w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy (suma dochodów będzie pomniejszana o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne). Pierwszy raz daninę najbogatsi podatnicy zapłacą w 2020 r. od dochodów uzyskanych w 2019 r.

Senat wprowadził poprawki do ustawy. Najistotniejsza z nich zakładała, że wpływy z daniny solidarnościowej będą przeznaczone tylko na osoby z niepełnosprawnością.

Jednak 19 grudnia sejmowa Komisja Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała tę poprawkę oraz 3 inne o charakterze legislacyjnym.

W piątek, 20 grudnia, za ustawą bez poprawek wniesionych przez Senat opowiedziało się 233 posłów, 213 było przeciw. Nikt się nie wstrzymał od głosu. Większość bezwględna wyniosła 244 głosów.

Wcześniej do ustawy uwagi wnosiła strona społeczna, chcąc przede wszystkim, by pieniądze przeznaczone na cele związane z osobami z niepełnosprawnością jak np. usługi asystenckie czy opieka wytchnieniowa, zostały w tej ustawie odpowiednio oznaczone, a tym samym zagwarantowane.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Wspierają nas