Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Happening na Placu Trzech Krzyży - niepełnosprawni testują Warszawę

15.12.2004

27 maja 2004 r. na warszawskim Placu Trzech Krzyży odbył się happening, w trakcie którego osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich sprawdzały, czy stolica jest miastem dostępnym.

Happening zorganizowany został w ramach kampanii "Warszawa bez barier" przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Fundację Aktywnej Rehabilitacji.

Happening rozpoczął się pod kościołem św. Aleksandra -

niestety liczne schody i brak odpowiednich podjazdów uniemożliwiły nawet zbliżenie się do jego drzwi wejściowych.

Wejście do budynku Ministerstwa Gospodarki i Pracy - tutaj pomoc osób trzecich jest także niezbędna

 

W happeningu przy Pl. Trzech Krzyży wzięły udział osoby niepełnosprawne ruchowo z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji oraz młodzież z warszawskiego Zespołu Szkół Integracyjnych nr 2 im. Raoula Wallenberga przy ul. Św. Bonifacego.

Swoich sił w poruszaniu się na wózku inwalidzkim próbowali także dziennikarze, którzy starali się dorównać kroku niepełnosprawnym w pokonywaniu wysokich krawężników ulicznych, progów i schodów przy wejściach. Zadanie okazało się niezwykle trudne dla osób, które wcześniej nie poruszały się przy pomocy wózka.

Próbowano między innymi dostać się do takich obiektów użyteczności publicznej jak: kościół Św. Aleksandra, Ministerstwo Gospodarki i Pracy, sklepu zielarskiego, przychodni przy ul. Żurawiej, Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego czy okolicznych knajpek: Szpilki i Szpulki.

Wejście do sklepu zielarskiego przy Placu Trzech Krzyży - tutaj niepełnosprawny też nie ma szansy na wejście

Okazało się, że jedynym przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych obiektem w okolicy Placu jest poczta, przy której zbudowano funkcjonalny podjazd.

Specjalny podjazd, poręcze, wygodnie otwierające się drzwi - tak właśnie powinny być przystosowane wejścia do budynków

Próba forsowania schodka przy wejściu do restauracji przy ul. Żurawiej

Uczestnicy happeningu chcieli także zweryfikować dostępność budynku biurowego przy ulicy Książęcej. Niestety okazało się, że drzwi dostosowane dla wózka inwalidzkiego (które w dodatku nie były w żaden sposób oznakowane) otwierały się tylko od wewnątrz biurowca, a obsługa nie zareagowała na próby ich otwierania. Wobec tego nie pozostawało nic innego, jak skorzystać z drzwi obrotowych. Niestety przy próbie wjazdu wózkiem przez automatycznie obracające się drzwi, została uszkodzona jedna z szyb.

W rezultacie budynek, który wcześniej sprawiał wrażenie przyjaznego dla osób niepełnosprawnych, okazał się nie do końca dostępny, bo nie zapewnia wszystkim swobodnego wejścia.

Wszystkie odwiedzone przez niepełnosprawnych obiekty zostały opisane na specjalnie przygotowanej mapie.

Od 28 maja 2004 r. na antenie WOT-u oraz TVP 3 Regionalna emitowany będzie również spot promujący akcję przygotowany przez agencję Leo Burnett Warszawa.

Spot przedstawia problemy osób, które codziennie muszą pokonywać bariery architektoniczne w swoim otoczeniu, poruszając się na wózkach.

Pobierz spot telewizyjny
Film stworzony przez Leo Burnett jako wkład w promocję celów Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Projekt "Warszawa bez barier" realizowany jest we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy oraz w ramach programu "Warszawa dla Wszystkich" ze środków Unii Europejskiej. Akcję wspierają także: Zakłady Transportu Miejskiego, Euromedical Poland, Życie Warszawy, TVP 3 Regionalna, Rowland Communications, Leo Burnett Warszawa.

Przyłącz się do akcji! Wygraj nagrody!
Czy wszystkie miejsca użyteczności publicznej w twoim mieście są dostosowane? Czy umożliwiają osobom niepełnosprawnym samodzielne korzystanie z nich?
Portal www.niepelnosprawni.pl zbiera informacje o miejscach, w których osoba niepełnosprawna nie ma szansy na samodzielność. Prześlij nam opis takiego miejsca oraz zdjęcie - opublikujemy je na łamach naszego portalu.
Pokaż nam absurdy architektoniczne, które zbudowano w twoim mieście, nie licząc się z osobami, które mają problemy z poruszaniem się.



Obejrzyj naszą galerię zdjęć absurdów architektonicznych i dodaj swoją fotografię do kolekcji:

Czekamy na zdjęcia lub informacje:
bariery@niepelnosprawni.pl

Czekamy także na zdjęcia pozytywnych i funkcjonalnych rozwiązań architektonicznych. Dla autorów najciekawszych fotografii przygotowaliśmy nagrody.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas