Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezydent podpisał ustawę o Funduszu Solidarnościowym

23.12.2019
Autor: PAP, bd, fot. pixabay.com
polskie banknoty i monety

Ustawę z 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i niektórych innych ustaw podpisał w poniedziałek, 23 grudnia, prezydent Andrzej Duda.

Zgodnie z nowelizacją Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) zmieni nazwę na Fundusz Solidarnościowy, a pieniądze z niego będą mogły być przeznaczane nie tylko na osoby z niepełnosprawnością, ale także na emerytów i rencistów. Z pieniędzy Funduszu będą mogły być finansowane tzw. trzynaste emerytury wraz z kosztami ich obsługi, a także renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną.

Ustawa przewiduje, że pieniądze na refundację tzw. trzynastych emerytur i rent z 2019 r., wypłaconych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, są kosztami Funduszu Solidarnościowego. Tym samym Fundusz przekaże do FUS pieniądze na refundację tego świadczenia. Minister finansów wpłaci do Funduszu Rezerwy Demograficznej pieniądze z budżetu państwa, zablokowane w części dotyczącej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Funduszowi z kolei zostanie udzielone do 9 mld zł pożyczki z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Źródłem przychodów SFWON jest przede wszystkim obowiązkowa składka stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy, a także danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych – w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy (suma dochodów będzie pomniejszana o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne). Pierwszy raz daninę najbogatsi podatnicy zapłacą w 2020 r. od dochodów uzyskanych w 2019 r.

20 grudnia Sejm przyjął ustawę, odrzucając poprawki Senatu, a w tym tę, która miała zagwarantować, że środki z daniny solidarnościowej, będą przeznaczone tylko na cele związane z osobami z niepełnosprawnością. Tego oczekiwała także strona społeczna.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • ich jałmużna 500 plus
  mama
  28.12.2019, 17:27
  Słyszałam ostatnio, że przyznanie świadczenia 500 plus jest zależne od skali Barthel - bo już chyba pieniędzy nie ma więc trzeba pokombinować. Oszukali nas, wcale tak nie jest! Mam znaczny stopień 04 identycznie jak moi znajomi. Oni pieniądze otrzymali a ja nie. Nie musieli nawet stawiać się w ZUS ie! proszę mi napisać, czy się ktoś odwoływał albo zamierza. Chciałam to olać ale im chyba właśnie o to chodzi prawda? Zrobić dużo szumu.
  odpowiedz na komentarz
 • Pis i duda +
  waldek
  27.12.2019, 12:26
  Dowazystkich którzy chejtują prezydenta i pis. Powiedzcie mi jedno co zrobiło dla was lewctwo i liberałowie to jedna grupa wzajemnej adoracji np. Donald Tusk. Komorowdki NIC!!!!!!! Pis i Duda zrobili dla niepełnosptawnycgh dużo np. wyrównali rente socjalną. zasiłek pielengnacyjny.dodatrk uzupełniający.trzynasta emerytura.opieka wytchnieniowa.fundusz solidarnościowy.więc docencie to i nie plujcie na prezydenta. Niepełnosprawny Waldek
  odpowiedz na komentarz
 • Kuk
  Luk
  23.12.2019, 17:24
  Chamstwo i tyle
  odpowiedz na komentarz
 • I dlatego właśnie
  Aa
  23.12.2019, 16:53
  Nie zagłosuję na A. Dudę. Jest on tyle warty co jego partia, która tylko promuje patologię bezrobocia , a osoby niepełnosprawne to nic nie znaczące pionki w całej grze. Dużo zdrowia nie tylko na święta.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas