Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co to znaczy częściowo niezdolny do pracy?

31.12.2019
Autor: S.

Dostałem informację z ZUS, że mam częściową niezdolność do pracy do 31 grudnia 2020 roku. Data powstania częściowej niezdolności do pracy: nie da się ustalić. I mam pytanie, co to oznacza, bo z tego rozumiem tak, że nawet z ubezpieczenia nic mi się nie należy, a przecież miałem złamany kręgosłup, mam stymulator w kręgosłupie, sztuczne nerwy oraz śruby wkręcone do kręgosłupa i ledwo się poruszam. Prócz tego jestem po chemioterapii oraz radioterapii, miałem raka w lewym dolnym migdałku, schudłem przez ten okres 35 kg, ważyłem 75 kg, w tej chwili 48 kg, chodzę malutko, bo nogi i kręgosłup nie pozwalają, sam nie przejdę jakieś 30 metrów i koniec, bo albo się przewrócę, a ból nie z tej ziemi.

Szanowny Panie,

zgodnie z art. 14 ust. 2. ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - jeżeli nie ma możliwości ustalenia daty powstania niezdolności do pracy, natomiast ustalono okres, w którym niezdolność do pracy powstała, za datę powstania niezdolności  przyjmuje się datę końcową tego okresu. Jeżeli  nie  ma możliwości ustalenia ani daty, ani okresu powstania niezdolności do pracy, za datę powstania niezdolności przyjmuje się datę zgłoszenia wniosku o świadczenie.

Samo orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy, nie gwarantuje przyznania renty „podstawowej”. Pytanie czy posiada Pan odpowiedni okres składkowy i kiedy była opłacona ostatnia składka oraz ile ma Pan lat. Od orzeczenia lekarza orzecznika przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS, o czym powinien zostać Pan poinformowany na orzeczeniu lekarza orzecznika ZUS.

Od decyzji odmawiającej Panu przyznania renty przysługuje odwołanie do sądu, które składa się za pośrednictwem ZUS.

Zgodnie natomiast z art. 47710 § 1. Kodeksu postępowania cywilnego - odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Nie znam szczegółów sprawy, warto zatem jak najszybciej omówić sprawę w bezpośredniej konsultacji z prawnikiem (przedstawić posiadane dokumenty), gdyby Pana nie było stać na taką konsultację można skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej - aktualne dane o telefonie kontaktowym do informacji i zapisów oraz wykaz punktów dostępnych w danym powiecie każdy starosta udostępnia na stronach internetowych urzędu starostwa powiatowego.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas