Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy powinnam dostać wyrównanie zasiłku?

10.02.2020
Autor: O.

18 grudnia złożyłam wniosek o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego. W gminie Pani powiedziała, że w tym miesiącu już nie ma pieniędzy i że będą przelewy w styczniu. Czy w takim wypadku w styczniu dostanę pieniądze z grudnia oraz stycznia? Czy powinnam dostać wyrównanie?

Szanowna Pani,

skoro wniosek o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego złożyła Pani w grudniu, to powinna Pani otrzymać zasiłek pielęgnacyjny zarówno za miesiąc grudzień, jak i za miesiąc styczeń.

Zasadą jest, iż świadczenia przyznawane są od miesiąca złożenia wniosku, pewien wyjątek wprowadza art. 24 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Zgodnie z 24 ust. 2a. ustawy o świadczeniach rodzinnych - jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

 

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas