Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Osoby głuchoniewidome poszukiwane do badania socjologicznego

13.01.2020
Autor: redakcja, fot. Tomasz Kasprzak
Tomasz Kasprzak z rękawiczką komunikacji w alfabecie Lorma

Tomasz Kasprzak pisze pracę doktorską pt. „Świat społeczny osób głuchoniewidomych analiza socjologiczna”. To temat, który we współczesnej polskiej nauce socjologicznej nie jest podejmowany. Doktorant szuka do swoich badań osób głuchoniewidomych, czyli z niepełnosprawnością zarówno słuchu, jak i wzroku. Badanie jest anonimowe, przeprowadzane w języku polskim, polskim języku migowym lub systemem Lorma.

Informacja od Tomasza Kasprzaka:

Jestem doktorantem na Wydziale Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach pracy doktorskiej pt. Świat społeczny osób głuchoniewidomych - analiza socjologiczna prowadzę badania nad szeroko pojętym światem społecznym osób z jednoczesną niepełnosprawnością słuchu i wzroku. Celem moim badań jest ukazanie sytuacji społecznej osób głuchoniewidomych. Pragnę poznać mikro, makro i mezo świat społeczny osób głuchoniewidomych. Interesują mnie głównie osoby dorosłe, bez względu na stopień niepełnosprawności wzroku i słuchu. Mogą być to osoby z całej Polski - dojadę do miasta zamieszkania.

Metodologicznie badania umiejscowione są w konstruktywistycznej teorii ugruntowanej, zatem nie posiadam żadnej konceptualizacji badań. Wywiady są narracyjne i to osoba głuchoniewidoma kieruje rozmową. Oczywiście, zadaję kilka pytań, natomiast chciałbym, aby to właśnie osoba badana umiejscowiła swoją niepełnosprawność we własnej biografii. W trakcie rozmowy nie narzucam żadnych pytań. Chciałbym, aby wywiad przebiegł w spokojnej i miłej atmosferze. Szczegóły odnośnie badań udzielam telefonicznie lub mailowo.

Osoby zainteresowane udziałem w badaniu proszone są o kontakt z Tomaszem Kasprzakiem przez e-maila: tomasz.kasprzak@amu.edu.pl lub tel: 790 201 530.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas