Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rośnie dofinansowanie z PFRON do zakupu skutera lub napędu elektrycznego do wózka

14.01.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. T. Przybyszewski
Źródło: PFRON
uśmiechnięta kobieta w okularach przeciwsłonecznych jedzie po parku na skuterze

181,5 mln zł – tyle wynosi budżet tegorocznego programu PFRON „Aktywny samorząd”. Wzrosła kwota dofinansowania do zakupu skutera o napędzie elektrycznym lub samego napędu elektrycznego do wózka ręcznego. W obu przypadkach będzie także mniejszy udział wymaganego wkładu własnego.

Zostały również zwiększone kwoty maksymalnych dofinansowań, przy zmniejszonym udziale wymaganych środków własnych starających się o dofinansowanie.

Jak informuje nas Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zwiększone kwoty dofinansowania kształtują się następująco:

 • do zakupu wózka o napędzie elektrycznym – do kwoty rekomendowanej przez eksperta PFRON, ale nie większej niż 25 tys. zł,
 • do zakupu skutera o napędzie elektrycznym lub napędu elektrycznego do wózka ręcznego – z 5 tys. zł do 7,5 tys. zł,
 • do zakupu sprzętu elektronicznego dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i niepełnosprawnością wzroku – z 6 tys. zł do 7,5 tys. zł,
 • do zakupu sprzętu elektronicznego dla osób z niepełnosprawnością obu rąk – z 5 tys. zł do 7 tys. zł,
 • do zakupu sprzętu elektronicznego dla osób z niepełnosprawnością słuchu – z 2,5 tys. zł do 4 tys. zł,
 • do miesięcznych kosztów opieki nad osobą zależną – z 200 zł do 300 zł,
 • oraz w formie dodatku na pokrycie innych kosztów kształcenia dla studentów pobierających naukę w szkołach wyższych – z 1 tys. zł do 1,5 tys. zł.

Mniejszy wkład własny

W dwóch obszarach został zmniejszony wymagany udział własny wnioskodawcy:

 • przy zakupie skutera o napędzie elektrycznym lub napędu elektrycznego do wózka ręcznego – z 35 proc. na 25 proc. ceny brutto,
 • przy zakupie sprzętu elektronicznego dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i niepełnosprawnością wzroku – z 30 proc. na 10 proc. ceny brutto.

- Ułatwiamy też osobom niepełnosprawnym sposób ubiegania się o środki PFRON – informuje p.o. rzecznik prasowy Funduszu Michał Plewka. – Od 1 marca wnioski na dofinansowanie do zakupu skutera, wózka elektrycznego czy niezbędnego sprzętu elektronicznego można będzie złożyć online za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW) – bez straty czasu, konieczności wychodzenia z domu, bez kolejek i bez barier. Osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy mogą korzystać także z innych form pomocy w zakresie złożenia wniosku: kreatora ułatwiającego aplikowanie o środki, infolinii, a także mobilnego asystenta osoby niepełnosprawnej oraz pracownika PFRON w punktach informacyjnych SOW, zlokalizowanych we wszystkich wojewódzkich oddziałach PFRON.

Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2020 r. elektronicznie w systemie SOW. Termin zakończenia przyjmowania wniosków to 31 sierpnia 2020 r.

Samorządy mogą ubiegać się o środki w ramach programu „Aktywny samorząd” do 28 lutego 2020 r.

Szczegółowe informacje o programie „Aktywny samorząd” w 2020 roku zamieszczone są na stronie PFRON.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Dlaczego w Polsce istnieje dyskryminacja niepełnosprawnych?
  Jadwiga
  24.01.2020, 14:57
  Dlaczego w Polsce istnieje dyskryminacja niepełnosprawnych przez "Dobrą zmianę"? Dlaczego emeryci ze znacznym stopniem niepełnosprawności, nie mogą ubiegać się o takie same udogodnienia, jak niepełnosprawni w wieku produkcyjnym? Jak pracowałam do emerytury, to musiałam opłacać wszystkie daniny na rzecz Państwa, tak samo, jak osoby pełnosprawne. Mało tego, bym mogła uzyskać emeryturę, musiałam przepracować określoną liczbę lat. Nikt mi niczego nie dał w prezencie. Teraz niepełnosprawnych emerytów, którzy nie mogą wyjść z własnego domu (a bardzo by chcieli), ze względu na problemy z chodzeniem, pozbawia się możliwości uzyskania dofinansowania na wózek, czy skuter elektryczny, bo są już za starzy. Nie pracują, to się im nie należy. Dlaczego decydenci, którzy wprowadzają w życie takie przepisy, nie biorą pod uwagę potrzeb osób niepełnosprawnych, będących na emeryturze a mających problemy z chodzeniem. Jak stanowimy duże obciążenie dla Państwa polskiego, to powinno się takie osoby, poddać eutanazji i problem będzie rozwiązany. Nie skazywać nas na powolne umieranie do końca naszych dni. A decydentom życzę tylko, żeby sami znaleźli się w identycznej sytuacji i byli pozbawieni wszelkiej pomocy.
  odpowiedz na komentarz
 • mniej sprawni są więźniami 4 ścian, a sprawniejsi chcą samochód i elektryczny rower
  Matylda
  16.01.2020, 19:19
  Przeczytałam propozycje innych niepełnosprawnych i mowę mi odjęło. Jeden chce rower z napędem elektrycznym, a drugi samochód! A dofinansowania do samolotu nie chcecie?! Szkoda … upominajcie się to może wam dadzą. Na razie zwiększono dofinansowanie do wózka elektrycznego i to jest dobra wiadomość, ale tylko dla pracujących lub uczących się, więc to wiadomość jest zła. W tym kraju żyją jeszcze niepełnosprawni, którzy się już nie uczą, a pracy dla nich nie ma, więc wózka elektrycznego też nie ma! Mam 2 fakultety i wózek elektryczny jest mi bardzo potrzebny, ale w moim mieście praca jest tylko dla sprzątaczek i stróżów. Ze względu na zbyt dużą niesprawność nie nadaję się na sprzątaczkę, dlatego pracy nie mam. Dla takich jak ja nie ma litości… nie ma odpowiedniego dofinansowania do wózka elektrycznego. Polski rząd daje mi do zrozumienia, że „nie dla psa kiełbasa”. Jak mam prowadzić niezależne życie, jeśli nie mogę swobodnie się poruszać. Kiedy w końcu będzie wdrożona ta cała Konwencja gwarantująca niezależne życie dla osób niepełnosprawnych?
  odpowiedz na komentarz
 • Emeryci
  Zona
  16.01.2020, 18:46
  Dlaczego emeryci nie pracujący nie mogą otrzymać dofinansowania?
  odpowiedz na komentarz
 • A może w końcu na samochód
  niepełnosprawny
  15.01.2020, 07:23
  Może po kilkunastu latach przerwy należy pomyśleć o wsparciu przy zakupie samochodu dla niepełnosprawnych? Przecież na wózku elektrycznym, skuterze lub z przystawką do wózka nie da się przez cały rok dojeżdżać do pracy. Poza tym przez tyle lat się mówi, że nasze państwo chce aby jak najwięcej osób niepełnosprawnych pracowało. Ale jak do tej pracy dojechać? Szanowni włodarze pomyślcie o tym.
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego?
  Jan.
  14.01.2020, 14:06
  Dlaczego nie ma dofinansowania do zakupu roweru z napędem elektrycznym? Za rządów poprzedniej koalicji było takie dofinansowanie .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas