Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

CBA zatrzymało byłego senatora, jego syna oraz szefową oddziału PFRON w Krakowie

14.01.2020
Autor: oprac. redakcja, fot, pixabay.com
Źródło: PAP, krakow.tvp.pl, onet.pl
banknoty 100-złotowe ułożone na stosie jeden na drugim

W związku ze śledztwem dotyczącym m.in. wielomilionowych łapówek, we wtorek, 14 stycznia, Krakowskie Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego senatora RP VIII kadencji Stanisława K., jego syna i dyrektorkę małopolskiego oddziału PFRON.

- Senator i jego syn usłyszą zarzuty przyjmowania wielomilionowych łapówek, natomiast dyrektorka oddziału PFRON w innym wątku tego śledztwa usłyszy zarzuty wręczenia korzyści majątkowej w postaci kontraktów, które były przeznaczone dla fundacji byłego senatora [Fundacją Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach – przyp. red.]. Zatrzymane osoby trafią do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, tam usłyszą zarzuty korupcyjne – powiedział naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski.

Śledztwo dotyczy podejmowania się pośredniczenia w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe; powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych województwa małopolskiego oraz udzielania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne, w związku z pełnieniem tych funkcji. Śledztwo prowadzą funkcjonariusze krakowskiej delegatury CBA.

Śledztwo trwa od 2016 r. W całej sprawie zarzuty usłyszało do tej pory 24 podejrzanych.

PFRON wydał oświadczenie

„W związku z informacją o kolejnych działaniach Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzonych w sprawie podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych województwa małopolskiego informuję, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych od początku śledztwa udzielał Prokuraturze Regionalnej w Katowicach wszelkich informacji i przekazywał jej wszystkie oczekiwane dokumenty” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez PFRON.

Zarząd Funduszu wyznaczył osobę zastępującą dyrektora Oddziału Małopolskiego PFRON.

Ponadto informuję, że już od 2018 r. – po pierwszych sygnałach o możliwych nieprawidłowościach – PFRON nie wypłaca Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach żadnych środków na realizację zadań zlecanych z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej.

Środki przekazane zostały innym organizacjom wspierającym osoby niepełnosprawne.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Cała prawda!
  Keraj
  25.01.2020, 20:54
  W 2015 roku kiedy pislamisci doszli do władzy odbył się prawdziwy skok na kasę. Wtedy jeden z dyrektorów PFRONu w przyplywie szczerości powiedział - no cóż na 500+ trzeba było kasę znaleźć. I znaleźli okradajac niepełnosprawnych! Mówi się głośno że PZN pobrał kasę na jakieś tam programy a potem się nie rozliczyl Ten fakt tłumaczyłby dla czego PZN nie wsparł nas w proteście ON. Bezdyskusyjnie w PFRONie są konfitury. Wiedzą o tym były mąż Pani Marty Kartoflowej wiedzial dobrze Stasio kolejarz z Podkarpacia. Czas pokazać wszystkim gdzie jest 5,5miliarda którym dysponuje PFRON.
  odpowiedz na komentarz
 • Kilka lat temu NIK ogłosił raport...
  Ekspert MRPiPS
  15.01.2020, 19:36
  … że PFRON z wyłudzonych pieniędzy przez lata nie odzyskał ni złotówki. To były czasy bardzo aktywnej pani Rafalskiej i pana Michałkiewicza. Latka poleciała i systemu nie uszczelniono, wróć uszczelniono dla ON, a aparatczyków partyjnych... wyłudzenia są dozwolone. No chyba, że przegna, wtedy nie można przymknąć oka. Zapytałbym teraz rzecznika prasowego PIS, czy były senator nie dorzucił się na kampanię wyborcza i czy partia nie ma oporów pieniędzy, potencjalnie ze szkody niepełnosprawnych, na swój wizerunek wydawać.
  odpowiedz na komentarz
 • Rozwiązać PFRON
  Dość
  15.01.2020, 14:46
  Czas by PFRON stracił osobowość prawną i stał się subkontem Ministerstwa Finansów. Nie będzie, biur, dyrektorów, samochodów służbowych i łapówek za stanowiska. Najlepszych urzędników do gmin a kasę na Niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas