Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Po wypadku jest sparaliżowany. Postanowił więc... pomóc innym

15.01.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. archiwum prywatne Jakuba Chmielowca
uśmiechnięty jakub chmielowiec leży w łóżku widać logo zespolu def box na łóżku

Od 2020 r. ruszył portal Alemed.pl, bezpłatny serwis ogłoszeniowy dla osób z niepełnosprawnością oraz seniorów. Za tym przedsięwzięciem stoi niezwykła historia jego pomysłodawcy i założyciela – Jakuba Chmielowca.

Datą graniczną w jego życiu okazał się rok 2013. Jakub „Chmielu” Chmielowiec, słupski muzyk hip-hopowy, członek zespołu Def-Box, organizował jeden z wielu koncertów. Po zakończeniu witał się z długo niewidzianym kolegą, z radości zakręcili „samolocik”, kręcąc się wokół siebie – tak, jak to robią dzieci. Upadli. Jakub uderzył o coś głową.

- Kiedy przyjechała karetka, potraktowano mnie jak pijanego, choć tak nie było – wspomina Jakub. – Byłem organizatorem koncertu, odpowiedzialnie czuwałem nad całością. Przyjaciele, którzy pojechali ze mną do szpitala usłyszeli, że jestem pijany, mam wstrząs mózgu, a rano wstanę i wrócę do domu. Tymczasem przez 7 godzin leżałem w szpitalu z nierozpoznanym przebitym rdzeniem kręgowym na wylot. Gdyby nie te stracone 7 godzin, dziś byłbym w lepszej kondycji.

Trzeba pracować, żyć

Jakub próbował dochodzić swoich praw, ale bezskutecznie.

Jest sparaliżowany czterokończynowo, porusza się na wózku, którym kieruje joystickiem za pomocą brody. Jednak nie roztrząsa tych dramatycznych wydarzeń. Wprost przeciwnie, usamodzielnił się, wyprowadził od rodziców i mieszka z narzeczoną – tą samą od 15 lat.

Jakub chmielowiec siedzi na wózku na szpitalnym korytarzu za nim przytulona do niego jego narzeczona

- Trzeba pracować, żyć, nikt nie da mi niczego za darmo – podkreśla. – Po roku od wypadku wyszedłem ze szpitala, po półtora roku podjąłem pierwszą pracę. W tej chwili jestem referentem w firmie meblowej, pracuję zdalnie, mam już stałą umowę. Właściwie po wypadku nie miałem ani chwili załamania. Ogromną siłę dają mi moi przyjaciele, rodzina, którzy są wokół mnie. Bardzo to doceniam – mówi Jakub.

Podobnie jak to, że zaczął mówić, bo przez wiele miesięcy tylko szeptał.

- Samo mówienie sprawiło, że zacząłem żyć – komentuje.

Uważa, że jego sytuacja nie jest najgorsza. Gdy był w szpitalu, spotkał wiele osób, jego zdaniem, w o wiele trudniejszym położeniu.

Dobro wróciło

Przed wypadkiem sam pomagał wielu potrzebującym osobom, organizował dla nich koncerty charytatywne i inne akcje.

- To dobro po wypadku wróciło do mnie z potrójną siłą – podkreśla. – Gdy zobaczyłem, ilu mam za sobą ludzi... Tysiące ich przychodziło na koncerty organizowane na moją rzecz. Nie sposób się załamać. Oczywiście, są trudniejsze momenty, ale traktuję je jako przejściowe.

Miesiąc przed wypadkiem rozpoczął nową pracę, nie miał więc jeszcze dodatkowego ubezpieczenia, które potem mogłoby sfinansować jego rehabilitację, dlatego konieczna była pomoc. Została nawet wydana płyta, która wspierała rehabilitację Jakuba, pt. „Detektyw – po drugiej stronie srebra”. Akcję przeprowadzili raper Kisiel i muzyk Me?How?. Podobnych inicjatyw było zresztą dużo więcej, jak choćby nagranie piosenki „Chmiela” z raperem Tede, który rapował za niego. Nagranie także wspiera rehabilitację Jakuba.

 

Pomysł z potrzeby

Pomysł Jakuba na portal Alemed.pl wynikł po prostu z jego własnej potrzeby.

- Sam szukałem w Internecie różnych potrzebnych mi rzeczy i zauważyłem, że nie ma takiej strony, gdzie wszystkie potrzebne informacje byłyby w jednym miejscu. Stąd pomysł – mówi Jakub Chmielowiec.

W serwisie można znaleźć m.in. ogłoszenia kupna i sprzedaży lub bezpłatnego przekazania sprzętów nowych i używanych z całej Polski. Można też znaleźć informację o polecanych ośrodkach leczniczych, rehabilitacyjnych oraz jak wyposażyć dom osobie z niepełnosprawnością, z jakich rozwiązań skorzystać.

Osoby, które potrzebują rehabilitacji, mogą znaleźć informacje o przyrządach do ćwiczeń, które im zalecono.

- Alemed.pl to także miejsce, gdzie osoby starsze i niepełnosprawne będą mogły znaleźć oferty pracy. Dzięki rozwojowi technologii, istnieje wiele zawodów, które nie wymagają obecności w konkretnym miejscu. Praca zdalna pozwala na wykonywanie umówionych czynności z pracodawcą bezpośrednio ze swojego domu. W naszym dziale „elektronika medyczna” znaleźć można najpotrzebniejszy sprzęt, który umożliwi podjęcie pracy. Mam plany dalszego rozwoju strony, dodanie tam informacji o transporcie medycznym, licytacji, aktualności – zachęca założyciel portalu, Jakub Chmielowiec.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy kiedykolwiek z powodu niepełnosprawności nie wpuszczono gdzieś Ciebie lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas