Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czempionem projekt zdobycia Korony Gór Polskich przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną

16.01.2020
Autor: inf. pras.
osoby z zespołem Downa na scenie wraz z organizatorami projektu 28marzeń

Projekt „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” otrzymał statuetkę Czempiona w kategorii „Sport bez barier – Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Intelektualnie” na 85. Gali Mistrzów Sportu Przeglądu Sportowego!

Nagroda Przeglądu Sportowego to spełnienie marzeń i niesamowite wyróżnienie dla każdego, kto pomaga realizować projekt rozumiejąc głębię słów „każdy ma swój Everest”.

- Dziękujemy Przeglądowi Sportowemu za dostrzeżenie i docenienie „28 marzeń” – mówi jeden z twórców projektu, Grzegorz Mikuła. – Ta nagroda to kolejny dowód, że sport ludzi niepełnosprawnych wychodzi z cienia. Poza tym, każde takie wyróżnienie to sygnał dla osób z niepełnosprawnościami, że liczą się w społeczeństwie na równie z innymi.

Zdobyć 28 polskich szczytów górskich

„28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” to pierwsza tego typu wyprawa w Polsce. Zakłada zdobycie Korony Gór Polskich, czyli 28 polskich szczytów, w przeciągu roku. Drużynę tworzy 16 osób:

  • 9 wychowanków to młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym wraz ze sprzężeniami, czyli z niepełnosprawnością ruchową, słabym widzeniem czy autyzmem
  • i 7 opiekunów z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Działdowie oraz z Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Działdowie.

Pomysłodawcą wypraw jest Roman Jankowski – pasjonat gór, wychowawca ośrodka w Działdowie. 

- Projekt ten wychodzi naprzeciw marzeniom i potrzebom osób niepełnosprawnych intelektualnie. One także chcą poznawać świat i budować poczucie własnej wartości. Chcemy głośno mówić o tym, że takich osób wokół nas jest dużo. Aby je zauważyć i im pomóc wystarczy się rozejrzeć i chcieć – podkreśla Roman Jankowski.

Drużynie z Działdowa na górskich szlak towarzyszą ambasadorzy projektu. W tym gronie znalazły się i osoby z pierwszych stron gazet oraz takie które powszechnie nie są znane – misją projektu jest pokazanie, że wszyscy jesteśmy równi.

wygrani w przeglądzie Przeglądu Sportowego na scenie

Dwie wyprawy w 2020

W roku 2019 odbyły się dwie wyprawy w ramach 28 marzeń: w sierpniu i październiku, a drużyna może pochwalić się zdobyciem już 16 szczytów. Do skompletowania Korony Gór Polski brakuje jeszcze 12 górskich wejść. Kolejne dwie wyprawy zaplanowane są w 2020 roku w dniach: 15-24 kwietnia oraz 12-19 września.

- Obecnie dopinamy organizacyjne szczegóły w związku z tymi wyprawami. Szczególnie wejście na Rysy, ostatni szczyt na naszej liście, wymaga precyzyjnego planu – mówi Grzegorz Mikuła. – Zapraszamy do współpracy każdego, kto chciałby wesprzeć nas w realizacji tego społecznego projektu.

Więcej informacji na stronie interentowej i Facebooku.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas