Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Stomia nie wyklucza – sesja bielizny dla stomiczek z Marianną Kowalewską

16.01.2020
Autor: inf.pras.
Dziewczyny ze stomią w beżowych bluzkach i bieliźnie

Operacja wyłonienia stomii niesie za sobą wiele wątpliwości, dotyczących zmiany dotychczasowego trybu i stylu życia. Obawy budzi także dalsze życie intymne oraz możliwość zajścia w ciążę. Wbrew pozorom stomia nie oznacza rezygnacji z dotychczasowych aktywności i planów. Aktorka Marianna Kowalewska jest przykładem na to, że stomia nie wyklucza i w żaden sposób nie ogranicza w korzystaniu z życia.

Marianna Kowalewska to jedna z najbardziej obiecujących polskich aktorek młodego pokolenia, znana z serialu „Pułapka”, „Rojst”. Usłyszała diagnozę – wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Wydawać się mogło, że stomia, która uratowała aktorce życie, miała uniemożliwić pracę artystyczną. Tak się jednak nie stało. Marianna Kowalewska nie zwalnia tempa – gra w teatrze, serialach, śpiewa oraz, by zrzeszać i łączyć kobiety, założyła sklep internetowy z bielizną - Tutti. Jest to pierwsza w Polsce marka bieliźniana, która oprócz zestawów koronkowych i lnianych sukienek, produkuje również specjalistyczną bielizną dla stomiczek.

- O mojej chorobie i stomii mówię otwarcie. Chciałabym, by każdy, kto z tego powodu zmaga się z wykluczeniem, mógł w pełni rozpocząć realizację swoich marzeń i pasji. Pragnę nieść wsparcie tym, którzy wstydzą się wychodzić z domu, realizować swoje zamierzenia zawodowe lub po prostu zwyczajnie umawiać się na randki. Stomia przy odpowiedniej pielęgnacji i dobrze dobranej bieliźnie naprawdę w niczym nie przeszkadza  – komentuje Marianna Kowalewska.

Marianna Kowalewska
Marianna Kowalewska

Nie ma się czego wstydzić!

Wynikiem współpracy Marianny Kowalewskiej z fundacją STOMAlife jest specjalna sesja zdjęciowa stomiczek. Zgłoszenia chętnych kobiet zbierano z całej Polski, a finalnie sześć dziewczyn wraz z Marianną wzięło udział w bieliźnianej sesji zdjęciowej.

- Na co dzień, z powodu choroby, zdarzają się sytuacje, gdy czuję dyskomfort i pewną niezręczność. Bardzo się cieszę, że wzięłam udział w sesji wraz z innymi dziewczynami. Przed obiektywem poczułam zaskakującą pewność siebie i kobiecość – podkreśla Marta Rozbicka-Wasiak, uczestniczka sesji zdjęciowej.

W efekcie powstała seria inspirujących zdjęć, które podkreślają kobiece piękno i pozytywną energię. Stomia nie musi ograniczać – stomiczki mogą nosić bieliznę odpowiadającą ich potrzebom, a przy tym czuć się zmysłowo i komfortowo. Zdjęcia wykonała fotograf Ada Zielińska.

- Pragniemy uświadomić społeczeństwu, że stomia nie jest wstydliwym tematem. Coraz więcej znanych osób, w tym Marianna, otwiera się i pokazuje, że prawdziwe życie wygląda mniej barwnie niż to opisane w kolorowych mediach. Okazuje się, że mają problemy realne, które również mogą być tabu. Pamiętajmy, że stomiczki, tak jak zdrowe kobiety, mają prawo czuć się dobrze, kobieco i zmysłowo. Właśnie w tym chcemy im pomóc – dodaje Magdalena Piegat, wiceprezes fundacji STOMAlife.

Dziewczyny ze stomią w białych bluzkach i czarnej bieliźnie

Sytuacja stomików w Polsce

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 50 tysięcy osób z wyłonioną stomią. Liczba ta wzrosła o 25 proc. zaledwie w ciągu ostatnich 5 lat. Biorąc pod uwagę, że tendencja zachorowań na nowotwory, które są jedną z głównych przyczyn wyłaniania stomii jest rosnąca, prognozuje się, iż tego typu operacje również będą coraz częstsze.

Według badań Polacy uważają, że stomia nie stanowi medycznej przeszkody do podejmowana pracy zawodowej (85 proc.), uprawiania seksu (83 proc.), podróży samolotem (76 proc.), czy spożywania normalnych posiłków (75 proc.).

Mimo że stomicy i stomiczki spotykają się z ogólną akceptacją społeczeństwa, według Polaków nie ma jednoznacznego przyzwolenia dla odsłaniania worka stomijnego w codziennych strojach (42 proc.) lub na plaży (42 proc.). Co czwarta osoba jest też przekonana, że stomia wyklucza z życia towarzyskiego i skraca życie.

Więcej fotografii z sesji ze stomiczkami już wkrótce na www.stomalife.pl, oficjalnym Instagramie Marianny Kowalewskiej @mariankakowalewska oraz na www.tutti.store.

Ekipa zdjęciowa:

  • Ada Zielińska - znana ze sławnego zdjęcia pochodu Marszu Niepodległości w 2018r. oraz zdjęcia tłumu czarnych parasolek w dniu Czarnego Marszu 2016r.
  • Paula Jarosz - druga stylistka Edyty Górniak, współpracująca z magazynami "Gala", "Viva"
  • Przemek Smoliński - charakteryzator, współpracuje z telewizjami: "Netflix", "TVN" czy "TVP2"
  • Dominika Wronowska - charakteryzatorka, współpracuje z telewizjami "Polsat" "TVN"
  • Maria Jeleniewicz - właścicielka firmy Marinelle Make up

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Dlaczego wprowadzacie tu na tej stronie cenzurę??Stomia -tu są reklamowane worki i tylko!!
    Danka
    19.01.2020, 20:53
    SZKODA ŻE U WAS TEŻ JEST ZAKŁAMANIE W SPRAWIE TAK OCZYWISTYM JAK STOMIA!!! PRZYKRE ŻE LUDZI CHORYCH MACIE ZA NIC I WY SIĘ NAZYWACIE INTEGRACJA! Boicie sie napisać prawdę o noszeniu worków stomijnych ,o ich przeciekaniu,o bólu o dyskomforcie o opróżnianiu na kolanach przy ubikacji a nie daj Boże w toalecie w miejscu publicznym!!!O lekarzach którzy czekają aż umrzesz aby twoje organy pobrać do przeszczepu tak aby nie ratować Ci życia przy wyłonieniu stomii.To jest największa zmora lekarzy co są pazerni na pieniądze!!!!
    odpowiedz na komentarz
  • Nie wyklucza ??? Polemizuję i stawiam przykład!!
    Danka
    17.01.2020, 18:27
    Nie wszyscy sa odpowiednio leczeni.Inni lekarze ( chcą aby poszli na narządy). To że efektem końcowym choroby jest stomia i to jeszcze w takim przykładzie jak tu ---TO BAJKA!! Nie każdy ma pieniądze ,znajomości aby uratować życie a co dopiero wyjść z takim efektem jak tu się przedstawia!! Przeszliśmy kilku tygodniowy pobyt w szpitali o ile można nazwać ten oddział szpitalny w Z.G. --raczej obóz śmierci bo ktoś czekał na narządy!!Dzięki innemu ordynatorowi z innego oddziału zostało uratowane życie i wyłonienie stomii. Coś co było człowiekiem stało się statystą do zdjęć do filmu w obozie koncentracyjnym!!! Stomia tak to nie wyrok ale jak się nie ma już zdrowia to liczy się każda minuta aby żyć już nie w szpitalu bo nikt wraku nie chce więc w domu.Tego w trzech słowach nie opiszę.Zaznaczę w skrócie.Ale nigdy przed nie chorował ,nie był na zwolnieniu . Teraz mogę podziękować ordynatorowi chirurgi Z.G. który uratował życie i skierował do Poznania,aby tam w klinice u profesora który specjalizuje w wyłonieniu z jelita cienkiego zbiornika ,Jak się nie ma jelita grubego i część jelita cienkiego oraz kikuta odbytu!! To zmienia życie ale .niestety tak pięknie nie jest i prawda jest okrutna. Ale !! Czy wiecie że nerki przestają pracować bo jednak jelita grubego nie ma więc nie pełni tego filtra!!! Częste zastoje w nerce ,kamienie ( możecie budować dom tymi kamieniami) jesteście stałymi pacjentami urologii. Zaczynają Was bolec nogi po pierwsze od częstego opróżnianiu stomii w toalecie na kolanach to robicie a potem boli Was kręgosłup ,tak zwyrodnienie kręgosłupa bo po takim jelicie grubym to się deformuje! Czy mam pisać więcej o przykrych sytuacjach w nocy ,w podróży (:: . Nie wszyscy chcecie tego czytać a to jest rzeczywistość życia ludzi ze stomią . I co mają iść do pracy jeżeli sami potrzebują pomocy w ich codziennym życiu. A co do polecenia profesora i tej kliniki w Poznaniu to powiem tak --uratowali życie .Dziękuję ze są tacy lekarze.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas