Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

17.01.2020
Autor: redakcja, fot. sxc.hu (1), Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (2), redakcja (3), pixabay.com (4), Mateusz Różański (5), Tomasz Przybyszewski (6), Maciej Wolański/PZSN Start (7), Fundacja Stoma/Tutti (8)
osiem zdjęć: 100 zł, osoby przy długim stole na sali, książka Piotr i Przyjaciele, niebieski van na łące, prof. Davis, kobieta na skuterze elektrycznym, Witold Skupień, aktorka Marianna Kowalewska

500 plus dla osób niesamodzielnych. Fakty kontra mity. Część IV; Prof. Davis: w Polsce walczą rodzice, a powinny ich dzieci; Konkurs! Do wygrania książka „Piotr i Przyjaciele” oraz... wyjątkowa Nagroda Główna!; Rada Dostępności w nowym składzie. Przeczytajcie więcej informacji, które podsumowują drugi tydzień stycznia na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

500 plus dla osób niesamodzielnych. Fakty kontra mity. Część IV

Czy starając się o świadczenie uzupełniające można stracić rentę? Czy nowo orzekani do renty socjalnej z automatu będą dostawać świadczenie uzupełniające? Czy można iść do sądu, gdy świadczenie nie zostanie przyznane? Razem z ZUS odpowiadamy na kolejne pytania Czytelników o świadczenie uzupełniające, czyli tzw. 500+ dla osób niesamodzielnych. 

Prof. Davis: w Polsce walczą rodzice, a powinny ich dzieci

Walka o niezależne życie wymaga szerokiej koalicji różnych grup osób z niepełnosprawnością, a do poprawy ich sytuacji droga wiedzie nie tylko przez świat polityki, ale też uczelnie i przede wszystkim media – takie tezy stawia prof. Lennard Davis, czołowy badacz amerykańskich studiów o niepełnosprawności (disability studies). 

Konkurs! Do wygrania książka „Piotr i Przyjaciele” oraz... wyjątkowa Nagroda Główna!

„Piotr i Przyjaciele” to zbiór rozmów, anegdot, refleksji i zdjęć osób związanych życiowo, zawodowo, towarzysko, społecznie i biznesowo z Piotrem Pawłowskim (1966–2018). Publikację możesz wygrać w naszym konkursie, a Twój tekst może pojawić się w drugim, uzupełnionym wydaniu książki! Przeczytaj szczegóły konkursu.

Najważniejsze wydarzenia

Rada Dostępności w nowym składzie

Rada Dostępności w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej obradowała po raz pierwszy w nowym składzie 15 stycznia 2020 r. i po raz pierwszy w nowym ministerstwie. W jej skład wchodzi 49 ekspertów reprezentujących różne środowiska oraz organy władzy publicznej. 

Rośnie dofinansowanie z PFRON do zakupu skutera lub napędu elektrycznego do wózka

181,5 mln zł – tyle wynosi budżet tegorocznego programu PFRON „Aktywny samorząd”. Wzrosła kwota dofinansowania do zakupu skutera o napędzie elektrycznym lub samego napędu elektrycznego do wózka ręcznego. W obu przypadkach będzie także mniejszy udział wymaganego wkładu własnego. 

Nowy Pełnomocnik Paweł Wdówik: może się opozycja irytować, bo im nigdy nie wyszło

- Ten rząd wykonał ruch, którego nie zrobił nikt przedtem. Zauważono, że osoba z niepełnosprawnością to nie jest tylko osoba całkowicie niesamodzielna, która potrzebuje świadczeń, ale jest też całe mnóstwo osób aktywnych zawodowo, społecznie i rodzinnie – powiedział podczas briefingu prasowego w MRPiPS nowy pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Praca

Po wypadku jest sparaliżowany. Postanowił więc... pomóc innym

Od 2020 r. ruszył portal Alemed.pl, bezpłatny serwis ogłoszeniowy dla osób z niepełnosprawnością oraz seniorów. Za tym przedsięwzięciem stoi niezwykła historia jego pomysłodawcy i założyciela – Jakuba Chmielowca.

Kultura

Podróżnicy z zespołem Downa od lutego w nowym programie TV!

Dominika i Michał to młodzi ludzie z zespołem Downa, którzy uczestniczyli w finale tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z Jurkiem Owsiakiem rozmawiali o problemie wykluczenia osób z niepełnosprawnością. Oboje są też uczestnikami nowego programu telewizji TTV pt. „Down the road. Zespół w trasie”.

Sport

Puchar Świata: Witold Skupień z brązem w biegach narciarskich

W niemieckim Dreźnie trwa Puchar Świata w biegach narciarskich i w biathlonie. W pierwszej dyscyplinie Witold Skupień sięgnął po brązowy medal w sprincie stylem dowolnym, szósta była Iweta Faron. 

Polski Komitet Paraolimpijski organizatorem European Winter Para Sports Event!

W dniach 24 lutego - 2 marca 2020 roku w centrach sportów zimowych – Czarnej Górze i Dusznikach Zdrój odbędzie się European Winter Para Sports Event, Poland 2020. Do Polski przyjedzie 150 sportowców z niepełnosprawnością z 13 krajów Europy. Wezmą oni udział w rywalizacji w czterech konkurencjach sportów zimowych: paranarciarstwie alpejskim, parasnowboardzie, paranarciarstwie biegowym i parabiathlonie. Organizatorem wydarzenia jest Polski Komitet Paraolimpijski.

Relacje

Stomia nie wyklucza – sesja bielizny dla stomiczek z Marianną Kowalewską

Operacja wyłonienia stomii niesie za sobą wiele wątpliwości, dotyczących zmiany dotychczasowego trybu i stylu życia. Obawy budzi także dalsze życie intymne oraz możliwość zajścia w ciążę. Wbrew pozorom stomia nie oznacza rezygnacji z dotychczasowych aktywności i planów. Aktorka Marianna Kowalewska jest przykładem na to, że stomia nie wyklucza i w żaden sposób nie ogranicza w korzystaniu z życia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas