Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne a renta rodzinna

08.01.2020
Autor: H.

Mam 62 lat i jestem matką 25-letniego dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności, od wielu lat opiekuję się niepełnosprawną córką. 0d 2002 roku razem z córką mamy przyznaną rentę rodzinną po zmarłym mężu. Dwa lata temu skończyłam 60 lat, ale nie wystąpiłam do ZUS-u o emeryturę. Cały czas pobieram tylko rentę przyznaną w 2002 r. W związku z tym, czy mogłabym pobierać świadczenie pielęgnacyjne?

Szanowna Pani,

rozumiem, iż Pani opiekuje się dzieckiem, które posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zgodnie z 17 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych - świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:

  • osoba sprawująca opiekę:
  1. ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym,
  2. ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów;

Warto dodać - jak podano na stronie Sejmu RP. Wskazany wyżej przepis utracił moc z dniem 9 stycznia 2020 r. w zakresie, w jakim stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, na podstawie wyroku TK z dnia 26 czerwca 2019 r. sygn. akt SK 2/17 (Dz. U. poz. 1257).

Wydaje się, iż warto udać się do wydziału świadczeń rodzinnych, aby uzyskać pełne informacje oraz złożyć ewentualny wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Coraz więcej wyroków sądów administracyjnych wskazuje na możliwość przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości co najmniej różnicy pomiędzy rentą a wysokością świadczenia pielęgnacyjnego, które wynosi aktualnie 1830 zł. Ponadto należy mieć na uwadze w/w przepis, który wskazuje jako przesłankę negatywną - ustalone prawo do „renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego”. Niemniej jednak w tym wypadku należy dokładnie sprawdzić w jakim trybie pobiera Pani rentę rodzinną.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas