Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Potrzebujesz asysty w podróży lub tańszego biletu? Skorzystaj z nowego serwisu!

22.01.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
dziewczyna stoi tyłem w kurtce i w kapturze na głowie z plecakiem przed nią zamazany pociąg

Wybierasz się w podróż pociągiem i przydałaby Ci się pomoc przed podróżą, po niej lub w jej trakcie? Możesz poszukać wsparcia poprzez elektroniczną platformę „Podróże KolejLove”, która kojarzy osoby z niepełnosprawnością z innymi podróżującymi w tym samym czasie i kierunku, jako ich asystentów. Korzyści są obustronne.

Serwis „Podróże KolejLove” ma na celu znalezienie przez osobę z niepełnosprawnością opiekuna w podróży, który z kolei w ten sposób będzie mógł obniżyć koszt swojego przejazdu.

„Dzięki temu, iż platforma kojarzy ze sobą osoby podróżujące pociągami w konkretnym czasie i w tej samej relacji, opieka nad osobą niepełnosprawną nie powinna wymagać poświęcenia dodatkowej ilości czasu i energii. Dokładny zakres wsparcia oraz szczegóły przejazdów powinny być ustalane indywidualnie przez zainteresowane osoby dzięki dostępnej na platformie funkcji czatu. Zakłada się, iż wsparcie dotyczyć może poruszania się po dworcu, wsiadania, wysiadania z pociągu czy odprowadzenia w miejscowości docelowej do konkretnego punktu” – czytamy w opisie portalu.

Jak to działa?

Aby móc wspólnie kupić bilet i skorzystać z ulgi dla opiekuna/przewodnika, trzeba mieć ukończone 18 lat. Osoba z niepełnosprawnością musi mieć też np. ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wydane przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności lub równoważne o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, wydane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasę Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych wraz z dokumentem ze zdjęciem lub/i ważną legitymację osoby niepełnosprawnej poświadczającej stopień niepełnosprawności. Inne osoby uprawnione do takich przewozów powinny mieć orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym ze względu na wzrok (04-O) lub równoważne wydane przez ZUS lub KRUS (tak jak wyżej) lub legitymację osoby niepełnosprawnej.

Z kolei osoba, która chce pomóc w podróży osobie z niepełnosprawnością, także musi być pełnoletnia oraz musi chcieć pomóc jej w zakresie, w jakim obie strony to ustalą.

Co istotne, korzystanie z platformy „Podróże KolejLove” jest bezpłatne.

Portal został przygotowany w ramach projektu „Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra” (Temat: Usługi opiekuńcze dla osób zależnych), na zlecenie Ministra Rozwoju, a sfinansowany ze środków unijnych.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Inwalidka
  Inwalidka
  24.01.2020, 21:22
  Po co asystent dla niepełnosprawnego skoro I tak większość niepełnosprawnych nie ma zniżek bo mają tylko umiarkowany stopień niepełnosprawnosci a "połowke" to mają tylko dzieci między 4-7 rokiem życia. Bo uczniowie nie mają ulgowych biletów tyko 37% zniżki a zniżki w wysokości 50 % odbierają niepełnosprawnym seniorzy ktorzy mają 2-3 emertury.a ja mam 400 zł zasiłków.
  odpowiedz na komentarz
 • Hm...
  cichawoda
  24.01.2020, 13:06
  Podobnego "umówienia się" można dokonać też na "grupach ogłoszeniowych" fb, które przegląda znacznie więcej osób... :o
  odpowiedz na komentarz
 • martwy serwis
  artur
  24.01.2020, 10:34
  serwis jest nieznany a przez to martwy, zabrakło odpowiedniej promocji projektu :(
  odpowiedz na komentarz
 • Może i stare
  Borzoi
  23.01.2020, 19:08
  Może to info i z przed dwóch lat. Integracja informuje i podpowiada na bieżąco ale również stara się przypominać niektóre kwestie. Moim zdaniem chwała Integracji za to.
  odpowiedz na komentarz
 • stare
  Marcin
  22.01.2020, 19:50
  Ale to info tak sprzed 2 lat!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy kiedykolwiek z powodu niepełnosprawności nie wpuszczono gdzieś Ciebie lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas