Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warszawa. Czy system e-kontroli parkowania „widzi” osoby z niepełnosprawnością?

23.01.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Mateusz Różański
Dwie niebieskie puste koperty przy ulicy

8 stycznia 2020 r. ruszył w Warszawie system e-kontroli prawidłowości parkowania aut w strefie płatnego parkowania. Zapytaliśmy Zarząd Dróg Miejskich, w jaki sposób system kontroluje samochody tych osób z niepełnosprawnością, które nie muszą płacić za parkowanie na „kopertach” i poza nimi.

Już pierwszego dnia działania e-kontroli dwa elektryczne samochody skontrolowały ponad 13 tysięcy aut zaparkowanych w stołecznej strefie płatnego parkowania. E-kontrola działa tak, że informacje z parkomatów spływają do bazy danych ZDM, a następnie są porównywane z danymi dostarczonymi przez e-kontrolerów.

System automatycznie wskaże więc numery rejestracyjne samochodów, których właściciele nie opłacili parkowania. Po weryfikacji ew. mandaty będą wysyłane do kierowców pocztą. Jak dokładnie działa e-kontrola wyjaśnia ZDM w swoim filmie.

Jak system wychwyci parkujących bezpłatnie?

Jak informuje nas Karolina Gałecka, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej ZDM, na dziś miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością (tzw. koperty) w Warszawie są wyłączone z systemu e-kontroli Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) i są kontrolowane wyłącznie przez patrole piesze.

- Zarząd Dróg Miejskich pracuje obecnie nad rozwiązaniem techniczno-informatycznym, umożliwiającym weryfikację uprawnień dla osób posiadających samą kartę parkingową przez system e-kontroli SPPN. Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje sporne, które będą wymagały postępowania reklamacyjnego – dodaje Karolina Gałecka.

Jest jednak jeszcze kwestia karty „N+”, która pozwala uprawnionym osobom z niepełnosprawnością na bezpłatne parkowanie na dowolnych miejscach strefy płatnego parkowania w Warszawie, nie tylko na „kopertach”.

- Karta „N+” wydawana jest wyłącznie na jeden samochód osobowy lub inny pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony, czyli do przedmiotowej karty przypisany jest konkretny numer rejestracyjny pojazdu samochodowego. Takie rozwiązanie pozwala zidentyfikować systemowi e-kontroli SPPN posiadane uprawnienie do darmowego postoju na obszarze strefy – wyjaśnia Karolina Gałecka.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • "gwiazdy" parkuja jak chcą
    Basia
    24.01.2020, 08:27
    niestety dosyć często koperty z Warszawie zajęte są przez osoby nieuprawnione. Często są to tzw. celebry, którzy gdzieś mają to, ze zabierają kopertę osobie niepełnosprawnej. W ubiegłym roku zrobiła to Kinga Rusin ( złapana przez dziennikarzy) a juz w tym roku Weronika Rosati
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas