Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawność umiarkowana a dodatkowy urlop

08.01.2020
Autor: A.

Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zostało wydane 13 stycznia 2020 r. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 5.12.19. Proszę o informację, kiedy nabywam prawo do dodatkowego urlopu.

Szanowna Pani,

zgodnie zaprezentowanym stanowiskiem na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – „Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego ze wskazanych powyżej stopni niepełnosprawności. Za dzień zaliczenia do stopnia niepełnosprawności należy uznać dzień posiedzenia zespołu orzekającego (data wydania orzeczenia). Pierwszy dodatkowy urlop osoba niepełnosprawna nabywa w całości, nawet jeżeli uzyska do niego prawo dopiero w grudniu danego roku. Wynika to z brzmienia art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji (...): „Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności". Prawo do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nabywa z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego, o ile pozostaje w zatrudnieniu. Przykład: Jan Kowalski zatrudniony od 1 stycznia 2010 r. przedstawił pracodawcy w dniu 15 maja 2012 r. orzeczenie o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z dniem 9 maja 2012 r. Prawo do dodatkowego urlopu nabył z dniem 10 maja 2013 r.”. 

Zgodnie w/w stanowiskiem z dniem 14.01.2021 roku (rok pracy po wydaniu orzeczenie o stopniu umiarkowanym) nabędzie Pani prawo do pełnych 10 dni roboczych dodatkowego urlopu.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

 

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas