Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

24.01.2020
Autor: redakcja, fot. Katarzyna i Marcin Hałat (1), freeimages.com (2,4), pixabay.com (3), Ilona Berezowska (5,6)
fragmenty sześciu zdjęć: drzwi toalety, dziecko ma twarz w dłoniach, pieniądze, dłonie piszą na klawiaturze, Monika i Małgorzata, od lewej zdjęcie: Marcin Ryszka, Alicja Jeronim, Michał Pol

Spotkanie w metrze; Na ratunek dzieciom. Czy reforma psychiatrii się uda?; Potrzebujesz asysty w podróży lub tańszego biletu? Skorzystaj z nowego serwisu!; Kino z dala od niańczenia. Przeczytaj więcej wiadomości w podsumowaniu trzeciego tygodnia stycznia na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Spotkanie w metrze

Była 15:00, sobota. Do 24. Wielkiej Gali Integracji zostały dwie godziny. W warszawskiej Arenie Ursynów trwały ostatnie przygotowania organizatorów. Monika jechała na wydarzenie. W metrze spotkała nieznajomą – Małgorzatę, która nie słyszała ani o gali, ani o Integracji. Tak zaczęła się ich znajomość. 

Na ratunek dzieciom. Czy reforma psychiatrii się uda?

Tysiące dzieci z problemami psychicznymi czeka na realną pomoc. Jak uniknąć kolejnych tragedii? Czy rozwiązaniem jest trwająca reforma psychiatrii dzieci i młodzieży? O tym rozmawiamy z dr. Tomaszem Rowińskim, dyrektorem Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego na warszawskich Bielanach.

Najważniejsze wydarzenia

Potrzebujesz asysty w podróży lub tańszego biletu? Skorzystaj z nowego serwisu!

Wybierasz się w podróż pociągiem i przydałaby Ci się pomoc przed podróżą, po niej lub w jej trakcie? Możesz poszukać wsparcia poprzez elektroniczną platformę „Podróże KolejLove”, która kojarzy osoby z niepełnosprawnością z innymi podróżującymi w tym samym czasie i kierunku, jako ich asystentów. Korzyści są obustronne. 

Pułapka na turystów. Dostosowana toaleta na szczycie góry czynna do 15:00

Zapewnienie dostosowanej toalety to, wydawałoby się, minimalny standard, który każdy budynek użyteczności publicznej, ale też placówka komercyjna (hotel, pensjonat, restauracja) muszą zapewnić. Niestety czasem zdarza się, że osoba z niepełnosprawnością musi ze swoimi potrzebami fizjologicznymi... zdążyć przed 15:00.

Praca

Połowa dializowanych pacjentów ma rentę lub zasiłek

Całkowita utrata czynności nerek, do której co roku dochodzi u co najmniej 6500 osób (około 170 osób na milion mieszkańców), wymaga wdrożenia leczenia nerkozastępczego – dializ lub przeszczepienia nerki. Koszty leczenia 31 000 pacjentów dializowanych w 2018 roku wyniosły prawie 2 miliardy złotych. Co roku liczba osób dializowanych rośnie o około 1,8 proc. Pacjenci nadal zbyt późno trafiają do lekarza specjalisty i bardzo rzadko otrzymują prawidłową pomoc nefroprotekcyjną, oddalającą konieczność dializy. Wczesna diagnoza i właściwie wdrożone leczenie pozwoli na odroczenie w czasie kosztów związanych z dializowaniem i zbyt wczesne przejście pacjenta na rentę. Opublikowano raport z pierwszego Ogólnopolskiego Badania Pacjentów Nefrologicznych.

Nasze działania

Prokuratura postawiła zarzuty Jerzemu M. ws. śmierci Piotra Pawłowskiego

Prokuratura Regionalna w Warszawie przedstawiła zarzuty lekarzowi Jerzemu M. w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci Piotra Pawłowskiego – poinformowała we wtorek, 21 stycznia, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka.

Kultura

Kino z dala od niańczenia

W filmie „Sokół z masłem orzechowym” splatają się losy dwóch rozbitków życiowych – Zaka i Tylera. Ten pierwszy to całkiem bystry i pomysłowy dwudziestoparolatek z zespołem Downa, który z powodu niewydolnego systemu pomocy społecznej trafia do domu starców, drugi to awanturnik po przejściach, próbujący pozbierać się po śmierci brata. Zak marzy o walce na ringu z gwiazdą wrestlingu, Tyler raczej musi odpocząć od bójek. Obaj muszą uciekać – ten pierwszy, żeby mieć wreszcie szansę w życiu narozrabiać, ten drugi – bo narozrabiał już w życiu zbyt dużo.

Sport

Nie przegap! Sportowa i integracyjna akcja dla dzieciaków z udziałem m.in. Michała Pola

- Niepełnosprawność nie jest powodem, by rezygnować z aktywności fizycznej – przekonują ambasadorzy Pomarańczowej Siły. To akcja, która ma celu wsparcie dzieci z niepełnosprawnością w integracji poprzez sport. Jej szósta edycja ma wyjątkowy charakter. 

Dwa medale w biathlonie Iwety Faron podczas Pucharu Świata

Dwa medale w biathlonie, tego jeszcze nie było! Tak świetny wynik podczas zawodów Pucharu Świata w niemieckim Altenbergu osiągnęła Iweta Faron. Nasza zawodniczka, która dotychczas raz w karierze cieszyła się z medalu PŚ, w dniach 17-18 stycznia 2020 r. powiększyła swoją kolekcję medali o brąz i srebro.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy kiedykolwiek z powodu niepełnosprawności nie wpuszczono gdzieś Ciebie lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas