Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Eksmisja komornicza

09.03.2020
Autor: A.

Osoba 68 lat z I stopniem niepełnosprawności z emeryturą 1700 zł netto. Proces komorniczy trwa, nie odbyła się sprawa sądową o pozbawienie prawa do lokalu własnego. Zadłużenie jest na granicy lub przewyższa wartość mieszkania. Moje pytania: czy jest szansa na orzeczenie prawa do lokalu socjalnego? Jeśli nie, to czy nie lepiej przyspieszyć wyjście z lokalu (oddać je na poczet długu), żeby nie rosły odsetki, i żeby po stracie mieszkania nie zostać jeszcze z długiem? Czy po eksmisji w przypadku gdy nie zostaną zaspokojeni wierzyciele, można będzie starać się o upadłość konsumencką?

Szanowna Pani,

porusza Pani niezwykle ważne kwestie życiowe, które wymagają niezwykle dokładnej analizy Pani sytuacji życiowej, a co za tym idzie prawnej. Kwestia prawa do lokalu socjalnego w postępowaniu eksmisyjnym została uregulowana przede wszystkim w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Warto byłoby jak najszybciej omówić sprawę w bezpośredniej konsultacji z prawnikiem (przedstawić posiadane dokumenty własności i orzeczenia), gdyby Pani nie było stać na taką konsultację można skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej - aktualne dane o telefonie kontaktowym do informacji i zapisów oraz wykaz punktów dostępnych w danym powiecie każdy starosta udostępnia na stronach internetowych urzędu starostwa powiatowego.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas