Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kto reguluje czas pracy?

08.01.2020
Autor: S.

Jestem przełożonym i mój pracownik pracował 8 godz. w godz. 7:30-15:30. Późnej pracownik dostał orzeczenie komisyjne o niepełnosprawności (praca 7 godz.). W jakich godzinach może pracować? Czy jest to uregulowane, że musi w godz. 7:30-14:30 czy musi w godz. 8:30-15:30. Kto ma prawo regulować przychodzenie pracownika na konkretną godzinę. Dodatkowo ja i mój 2. pracownik mamy zgodę na pracę od 7:00-15:00 i chcę, by właśnie ta 3. osoba (7h) przychodziła na 8:30-15:30. 

Szanowny Panie,

zgodnie z przepisami prawa pracy, to pracodawca ustala godziny pracy, a więc pracodawca ma możliwość ustalenia czy dany pracownik będzie godzinę później przychodzić do pracy, czy też godzinę wcześniej wychodzić. Oczywiście pracodawca w miarę możliwości powinien uwzględnić prośbę pracownika. Pytanie czy godziny pracy nie były uwzględnione w ustalonych warunkach umowy o pracę, czy w jakimś innym wewnętrzynym zakładowym akcie prawnym. Ponadto pracodawca musi przy określaniu czasu pracy pracownika uwzględniać wszystkie przepisy prawa pracy, w tym prawo do odpoczynku, czy też ograniczenia pracy w nocy przez pracownika posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności.

Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. 2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Art. 16. 1. Przepisów art. 15 nie stosuje się:

  1. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  2. gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
  3. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.

Polecam zapoznać się z artykułem o czasie pracy.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas