Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Z jakich ulg możemy skorzystać?

11.02.2020
Autor: W.

Mam kilka pytań dotyczących możliwości starania się o ulgi i dofinansowania oraz z jakich projektów możemy skorzystać. Mamy z żoną dwójkę dzieci, córkę i synka, u synka zdiagnozowana wada genetyczna stwardnienie guzowate, mały ma orzeczenie o niepełnosprawności. Ze względu na częste wyjazdy do Warszawy oraz do szeregu specjalistów musieliśmy zakupić auto, czy jest możliwość odliczenia zakupu auta od podatku? Synek ma skończone 9 miesięcy, musimy zakupić nowy fotelik, jest możliwość częściowego sfinansowania zakupy fotelika? Z jakich programów możemy skorzystać, jeśli chodzi o cele rehabilitacyjne, programy pomocy dzieciom niepełnosprawnym itp. I co dokładnie możemy odliczyć od podatku. Region dolnośląski (Wałbrzych). Proszę o względną pomoc i o podpowiedź o jakie ulgi. dotację czy pomoc możemy się starać.

Szanowny Panie,

Z odliczeń w ramach rozliczenia podatku PIT tzw. ulgi rehabilitacyjnej może korzystać podatnik posiadający orzeczenie o niepełnosprawności  lub podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Osoba niepełnosprawna pozostająca na utrzymaniu podatnika – to osoba niepełnosprawna, której roczny dochód nie przekracza  dwunastokrotności renty socjalnej (w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego), będąca dla podatnika: współmałżonkiem, dzieckiem własnym, dzieckiem przysposobionym, dzieckiem obcym przyjętym na wychowanie, pasierbem, rodzicem, rodzicem współmałżonka, rodzeństwem, ojczymem, macochą, zięciem lub synową. Przy czym do dochodów osoby niepełnosprawnej nie zalicza się świadczenia uzupełniającego, zasiłku pielęgnacyjnego, tzw. 13. emerytury oraz alimentów na rzecz dzieci:

  • małoletnich,
  • bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • dorosłych do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty i przepisach o szkolnictwie wyższym obowiązujących także w  innych niż Polska państwach, jeżeli w  roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej lub dochodów z kapitałów pieniężnych opodatkowanych jednolitą 19% stawką podatku lub uzyskały przychody w ramach ulgi dla młodych, w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej.

W ramach ww. ulgi nie ma możliwości odliczenia zakupu samochodu osobowego.

Pełną listę wydatków, które mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej może Pan znaleźć m.in. na naszym portalu.

Informacje dotyczące możliwości ubiegania się o rozmaite dofinansowania uzyska Pan w powiatowym centrum pomocy rodzinie w miejscu zamieszkania.

Informacje dotyczące ulg i uprawnień przysługujących z tytułu niepełnosprawności dziecka znajdzie Pan na naszym portalu.

 

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

 

 

 

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas