Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PFRON: nie trzeba osobiście stawiać się w urzędzie, by okazać orzeczenie

30.01.2020
Autor: Beata Dązbłaż
Źródło: www.pfron.org.pl
Logo PFRON. Podparty kwitnący kwiatek, obok napis: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, że samorządy nie mogą wymagać od osób z niepełnosprawnością, które składały e-wnioski o dofinansowanie, aby osobiście stawiały się w urzędzie w celu okazania oryginału orzeczenia o niepełnosprawności (lub orzeczenia równoważnego).

PFRON wskazuje, że wymóg osobistego stawiennictwa, stosowany przez niektóre samorządy, nie ma uzasadnienia w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz w innych aktach wykonawczych.

Fundusz stoi na stanowisku, że możliwe jest załączenie kopii orzeczenia o niepełnosprawności w postaci skanu lub zdjęcia dołączonego do elektronicznego wniosku. Nie może to przeszkodzić w rozpatrzeniu sprawy.

Czym innym jest, jeśli pojawią się wątpliwości związane z treścią składanego przez osobę niepełnosprawną wniosku lub wątpliwości związane z weryfikacją skanów orzeczenia – wtedy urząd może prosić o osobiste stawiennictwo.

„W analizowanym przypadku celem tym nie jest sprawdzenie oryginalności dowodu w postaci orzeczenia o niepełnosprawności, lecz uzupełnienie wniosku o dofinansowanie o dane dotyczące niepełnosprawności, które towarzyszą innym danym zawartym we wniosku o dofinansowanie, np. dotyczącym imienia i nazwiska, numeru PESEL, przeciętnego dochodu. W tym stanie rzeczy ww. przepisy rozporządzeń nie dają podstaw do przyjęcia – jako reguły – obowiązku okazywania przez wnioskodawcę oryginału orzeczenia o niepełnosprawności. Możliwości takiej nie można wykluczyć, ale powinna mieć ona zastosowanie tylko w sytuacjach uzasadnionych wątpliwości (np. co do treści czy wiarygodności zaświadczenia). Co do zasady jednak wypełnieniem obowiązku przez wnioskodawcę jest załączenie kopii ww. orzeczenia” – czytamy na stronie PFRON.

Więcej informacji na stronie PFRON.


 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Jak jest z fakturą?
  Kwinto
  03.02.2020, 14:22
  Złożyłem wniosek przez SOW z fakturą w formie skanu (innej możliwości nie ma) i zostałem wezwany do osobistego stawiennictwa celem przedłożenia oryginału faktury? Czy organ słusznie zrobił obligując mnie do dostarczenia oryginału? Jeśli tak, to ten SOW niewiele ułatwia przy zaopatrzeniu w wyroby medyczne...
  odpowiedz na komentarz
 • Jerzy Rozmus
  Jerzy
  31.01.2020, 10:44
  Szukam do samochodu oprzyrządowanie (gaz.sprzęgło.hamulec),mam skodę Fabie,jestem inwalidą ze znacznym stopniu(Stwardnienie Rozsiane)Koło Bielska-Białej.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas