Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy córce przysługuje orzeczenie?

13.02.2020
Autor: S.

Moja córka ma złożoną wadę układu moczowego oraz wadę wzroku, zaćmę prawostronną, czy przysługuje jej orzeczenie?

Szanowna Pani,

W myśl przepisów niepełnosprawność to niemożność efektywnego pełnienia ról społecznych tj. wypełniania zobowiązania wynikającego z zajmowanej pozycji społecznej przy korzystaniu przez osobę z przysługujących jej przywilejów i praw według bardziej lub mniej określonego wzoru, a więc niemożność bądź trudności w codziennej aktywności i uczestnictwie wynikające z naruszenia sprawności organizmu.

Co więcej ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Wystąpienie tylko jednego z elementów np. naruszenia sprawności organizmu (tj. choroby) nie musi oznaczać niepełnosprawności.

W obowiązującym systemie nie ma sformułowanego wprost katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności.

Niestety, nie mamy pełnych informacji dotyczących córki np. wieku, dlatego trudno nam udzielić odpowiedzi. Więcej informacji na temat systemu orzekania o niepełnosprawności znajdzie Pani m.in. na naszym portalu.

W opisanej sytuacji proponujemy złożenie wniosku w miejskim/powiatowym zespole orzekania o niepełnosprawności w miejscu zamieszkania o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

 

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

 

 

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas