Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sukcesy polskich kolarzy na torowych MŚ

04.02.2020
Autor: Adrian Lipiński, fot. pixabay.com
znak roweru na cegle

W kanadyjskiej miejscowości Milton w dniach 30 stycznia - 2 lutego odbyły się mistrzostwa świata w kolarstwie torowym. Świetnie na welodromie spisali się Polacy zdobywając trzy medale. W tandemach Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem obronili wywalczony rok temu tytuł w wyścigu na dochodzenie, ustanawiając w kwalifikacjach nowy rekord świata. Po srebrny kruszec pojechała w sprincie nasza tandemowa drużyna. Z brązu w sprincie cieszyli się Adam Brzozowski i pilot Kamil Kuczyński.

Na pierwszy medal nie trzeba było czekać zbyt długo. W czwartek (30 stycznia) nasza sprinterska drużyna w składzie: Angelika Biedrzycka, Edyta Jasińska (pilot), Adam Brzozowski i Kamil Kuczyński (pilot) sięgnęła po srebrny krążek. Nasz zespół w walce o złoto przegrał z Holendrami. „Pomarańczowi” w finale zeszli poniżej 50 sekund (49,696 s), zaś biało-czerwoni uzyskali czas 51,636 s. Złote medale wywalczyli Larissa Klaassen, Imke Brommer (pilot), Vincent Ter Schure, Timo Fransen (pilot). Z brązu cieszyli się Grecy, którzy pokonali ekipę Hiszpanii. Udział we wcześniej rozegranych kwalifikacjach wzięło pięć narodowych reprezentacji. Srebro to nie okazało się ostatnim medalem wywalczonym przez Polaków w Milton.

Złoto okraszone rekordem świata

Piątek, 31 stycznia, okazał się niezwykle ważny dla naszej ekipy. W porannej sesji rozegrano kwalifikacje wyścigu na dochodzenie pań i panów w tandemach. Rewelacyjnie zaprezentowali się w nich Marcin Polak i Michał Ładosz (pilot), ustanawiając rekord świata czasem 4:03.528 min! Polacy zostawili rywali daleko w tyle... Stephen Bate i pilot Adamm Duggleby z Wielkiej Brytanii, którzy uzyskali drugi wynik o czasie 4:11.137 min.

W stawce czternastu tandemów B - dwunastą lokatę zajął tandem Adam Brzozowski i Kamil Kuczyński (4:57.877 min). W finale Polak i Ładosz sięgnęli po złoto, nadrabiając okrążenie nad Bate i Duggleby'm! Na najniższym stopniu podium uplasowali się Holendrzy Vincent Ter Schure i Timo Fransen (pilot). Nasi kolarze tym samym obronili tytuł mistrzowski sprzed roku z Apeldoorn.

Na piątej pozycji w kwalifikacjach uplasowały się Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław (3:34.44 min - rekord Polski), a na szóstej Angelika Biedrzycka / Edyta Jasińska (3:35.148 min). Mistrzyniami świata zostały Nowozelandki Emma Foy i Hannah van Kampen, które w finale były lepsze od Irlandek Katie-George Dunlevy i Eve McCrystal (pilot). Po brąz sięgnęły Griet Hoet i Anneleen Monsieur (Belgia). W kwalifikacjach Emma Foy i Hannah van Kampen uzyskały rekord świata 3:20.819 min. Startowało trzynaście tandemów.

W jeździe na czas (ang. „time trial” - dystans 1 km) obyło się bez medali. Adam Brzozowski z Kamilem Kuczyńskim (pilot) zajął szóstą lokatę. Polski tandem uzyskał czas 1:02.591 min. Wygrali Neil Fachine i Matthew Rotherham (pilot) z czasem 59,724s. Brytyjczycy pokonali rodaków Jamesa Balla i Lewisa Stewarta (1:00.323 min). Podium uzupełnili Kai-Kristian Kruse i Robert Forstemann (Niemcy) z czasem 1:01.678 min. Drugi nasz tandem Marcin Polak i Michał Ładosz skończył zmagania na jedenastej pozycji (1:04.76 min). Na starcie u mężczyzn stanęły 22 tandemy. U pań oglądaliśmy ich szesnaście. Mistrzyniami świata zostały Brytyjki Sophie Thornhill i Helen Scott (pilot) z czasem 1:04.953 min. Pokonały one Holenderki Larissę Klassen i pilotkę Imke Brommer (1:06.984 min) oraz Nowozelandki Emmę Foy i pilotkę Hannę van Kampen (1:0.352 min). Polki Angelika Biedrzycka i Edyta Jasińska (pilot) zameldowały się na szóstym miejscu (1:10.248 min), a Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław (pilot) na trzynastym (1:12.94 min).

Sprint zakończony brązem

Osiemnaście tandemów wzięło udział w kwalifikacjach sprintu. Trzecią lokatę wywalczył polski team Brzozowski/Kuczyński. Biało-czerwoni uzyskali czas 10,230s. Triumfowali Neil Fachie i Matthew Rotherham z Wielkiej Brytanii (9,795s), przed Jamesem Ball'em i Lewisem Stewartem (9,852s). Nasz drugi tandem Polak/Ładosz sklasyfikowany został na jedenastym miejscu (10,711s). Brzozowski z Kuczyńskim awansowali do ćwierćfinału, gdzie pokonali Martina Gordona i Eamonna Byrne z Irlandii. Rywalizacji w sprincie odbywa się do dwóch zwycięstw. W pierwszym Polacy byli lepsi o 0,108s., a w drugim o 0,162s. W półfinale Ball i Steward pokonali w obu wyścigach Polaków, odpowiednio o 0,100s i 0,419s. Tym samym pozostała im walka o brązowy „krążek”. Ta wykazała się zwycięska. Ich rywalami byli Grecy Christos Sandalakis i Sotiros Bretas (pilot). W pierwszym przejeździe wygrali z rywalami o 0,057s, w drugim rywale się pogubili ostatecznie przegrywając o 5,233s. Mistrzami świata zostali Ball i Stewart, którzy wygrali z Fachie i Rotherhamem.

Do dalszej fazy wśród pań udało się dostać Biedrzyckiej i Jasińskiej. Nasze zawodniczki uzyskały szósty wynik - 11,697s. Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław zakończyły kwalifikacje na dziewiątej lokacie w stawce dwunastu tandemów. Niestety w 1/4 Polki przegrały z Belgijkami Griet Hoet i Anneleen Monsieur. Po złoto pojechały Sophie Thornhill i Helen Scott, które pokonały Hoet i Monsieur. Podium uzupełniły Amerykanki Stephanie Zundel i Heather Gray.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas