Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne a 500 plus

09.03.2020
Autor: G.

Mam ogromny problem. Mąż (w separacji) przebywa za granicą i tam pracuje. Specjalnie nie zaaplikował o odpowiednik polskiego 500 plus. Ja nie pracuję w Polsce i z tego tytułu nie przysługuje mi 500 plus (bo też mąż ma prawo za granicą, a z tego nie korzysta). Ja teraz będę się starac o świadczenie pielęgnacyjne (ok. 1800 zł na miesiąc) na dziecko niepełnosprawne. Czy wtedy mimo tego, że mąż mieszka za granicą, to mi będzie przysługiwalo 500 plus? Teraz niestety nie mam żadnych dochodów, zero alimentów, zero 500 plus. Mąż porzucił i robi chyba na złość... A ja mam 2 dzieci na utrzymaniu, w tym jedno w ciężkim stanie. Mam zaświadczenia od różnych lekarzy, specjalistów, także mam szansę na świadczenie pielęgnacyjne. Ale to za mało, żeby wyżyć, same terapie kosztują... niestety, do tego mieszkanie, jedzenie...

Szanowna Pani,

trzeba dokładnie przeanalizować Pani sprawę podczas bezpośredniej konsultacji. Niemniej jednak pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego (1830 zł.) nie jest uzależnione od jakiegokolwiek kryterium dochodowego.

Nie wiem czy jest Pani w separacji faktycznej, czy orzeczonej przez sąd, mąż powinien nie tylko współpracować z Panią, aby uzyskać odpowiednie świadczenia, ale sam jest zobowiązany do alimentacji Państwa dzieci, nie wiem czy Pani mąż ma zasądzone alimenty.

Warto byłoby jak najszybciej omówić sprawę w bezpośredniej konsultacji z prawnikiem (przedstawić posiadane dokumenty i orzeczenia), gdyby Pani nie było stać na taką konsultację można skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej - aktualne dane o telefonie kontaktowym do informacji i zapisów oraz wykaz punktów dostępnych w danym powiecie każdy starosta udostępnia na stronach internetowych urzędu starostwa powiatowego.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas