Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Właściwa pomoc może uratować przed wózkiem inwalidzkim - informacja prasowa

23.11.2004

Warszawa, 14.07.2004 r.

Na warszawskim basenie prz ul. Potockiej odbył się niecodzienny pokaz ratownictwa. W ramach IV edycji ogólnopolskiej kampanii informacyjnej "Płytka wyobraźnia to kalectwo" pokazano w jaki sposób należy udzielać pomocy ofiarom skoków do wody.

Kampanię informującą o skutkach skoków do wody od dziesięciu lat prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, od czterech lat pod hasłem "Płytka wyobraźnia to kalectwo". Ma ona na celu ostrzeżenie młodych ludzi przed brawurą oraz tragicznymi i często nieodwracalnymi skutkami nieprzemyślanych skoków do wody. Co roku, w wakacje, setki osób w ten właśnie sposób doznaje urazów kręgosłupa.

Jak co roku naszym głównym celem jest ostrzeganie przed skutkami lekkomyślności, które mogą prowadzić do życiowych tragedii. Niestety, zdajemy sobie sprawę, że również tego lata wiele osób zdecyduje się wykonać "ostatni skok". Dlatego, podczas tej edycji "Płytkiej wyobraźni", chcielibyśmy poinformować, w jaki sposób udzielać pomocy ofiarom skoków. Wiadomo bowiem, że nie tylko od długości czasu w jakim udzielona zostanie pomoc, ale również od jej sposobu może zależeć zdrowie, a nawet życie "skoczka" - powiedział Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji

Stowarzyszenie przygotowało płytę CD, na której znalazł się niezwykły dokument "Po skoku", przedstawiający grupę młodych mężczyzn relacjonujących swój "ostatni skok". Po jego obejrzeniu na długo zapadają w pamięci słowa jednego z nich "Wyobraź sobie niemoc odbicia się od dna [...]Byłem ratownikiem, ale zapomniałem, że nie jestem nieśmiertelny". Na płycie, która zostanie dołączona do sierpniowego wydania miesięcznika CD Action (wersja z DVD) - najchętniej czytanego przez młodych mężczyzn pisma o grach komputerowych w Polsce - znajdziemy także film instruktażowy "Zasady", spot promujący akcję oraz informacje na temat akcji ""Mapa czarnych punktów" i funduszu "Pierwszy krok".

W ramach akcji "Mapa czarnych punktów" organizatorzy kampanii zachęcają do przekazywania informacji na temat niebezpieczynych kąpielisk w całej Polsce. W ten sposób będzie można stworzyć mapę czarnych punktów, w których nie powinno się skakać. Informacje można przesyłać na adres info@plytkawyobraznia.pl

Osoby, które w skutek niefortunnego wypadku stały się niepełnosprawne i nie posiadają własnych środków finansowych, mogą się natomiast starać o dofinansowanie z funduszu "Pierwszy krok", które umożliwi im osiągnięcie większej samodzielności i niezależności. Maksymalna kwota dofinansowania, m.in. na naukę, likwidację barier architektonicznych i zakup niezbędnego sprzetu rehabilitacyjnego, to 4.500 zł.

Wiecej informacji na temat kampanii można znaleźć na specjalnej stronie internetowej www.plytkawyobraznia.pl

Partnerzy akcji:
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urząd m.st. Warszawy, Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Warta Vita S.A.

Kampanię wspierają:
CD Action, Fundacja Sue Ryder w Polsce, Imige, Ośrodek Sportu i Rekreacji Żoliborz, Polskie Koleje Państwowe Przewozy Regionalne, PPKS Warszawa, Policja, Ratpol Centrum Usług Ratownictwa Wodnego, Rekontrplan, Rowland Communications, SMG/KRC Millward Brown, Starlink, Straż Miejska, Takt, TVP 3 Regionalna,  Upstairs Young & Rubicam Poland, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas