Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„To wy bez nóg na desce jeździcie?!” – kolejny obóz parasnowboardowy w Szczyrku

10.02.2020
Autor: inf. pras.
grupa osób z deskami snowboardowymi na śniegu

Grupa osób po amputacji i z innymi niepełnosprawnościami narządów ruchu po raz kolejny udowodni, że przy odrobinie chęci nie ma rzeczy niemożliwych. W dniach 27 marca – 2 kwietnia w Szczyrku odbędzie się trzecia edycja obozu parasnowboardowego Adaptive Snow Camp 2020. Chętni mogą się jeszcze zapisać.

Formuła wyjazdu jest prosta – kameralna grupa kilkunastu osób, profesjonalni instruktorzy, integracja i nauka od podstaw lub doskonalenie umiejętności jazdy na snowboardzie. Większość uczestników Adaptive Snow Campu to osoby po amputacji, poruszające się na protezach nóg.

- Adaptive Snow Camp jest wyjątkowym projektem, który nie tylko zaznajamia uczestników ze snowboardingiem. Wartością dodaną jest przełamywanie barier, wymiana doświadczeń i szerzenie entuzjazmu. To sprawia, że ten tygodniowy obóz z jednej strony aktywizuje sportowo osoby z niepełnosprawnością ruchową, ale również ułatwia im codzienne funkcjonowanie w życiu społecznym – komentuje Kamil Bąbel z Fundacji Poland Business Run, która jest pomysłodawcą i organizatorem obozu.

mężczyzna jedzie na snowboardzie, ma jedną rękę

„Tak, jeździmy”

Widząc uczestników Adaptive Snow Camp na stoku w Szczyrk Mountain Resort, trudno zauważyć, że są to osoby z niepełnosprawnością ruchową. Nie mają specjalnych desek ani strojów, nie licząc odblaskowych kamizelek, które ułatwiają odnalezienie się wśród innych zjeżdżających. Na wieść o niezwykłej grupie inni miłośnicy sportów zimowych reagują różnie.

- Ludzie są zwykle zaskoczeni, ale bardzo przyjaźnie do nas nastawieni. W ubiegłym roku poprosiliśmy pewnego pana o ustąpienia nam miejsca i możliwość wspólnego wyjazdu gondolą, bo jesteśmy grupą uczestników obozu dla osób po amputacji. Jego mina oraz słowa „to wy bez nóg na deskach jeździcie?!” wywołały u nas… salwy śmiechu. Tak, jeździmy i radzimy sobie świetnie! – komentował jeden z uczestników Adaptive Snow Camp 2019.

Profesjonaliści na stoku

Nieważne, czy osoby biorące udział w projekcie już próbowały swoich sił na snowboardzie czy nigdy nie miały do czynienia z tym sportem. Nad grupą czuwa profesjonalna kadra instruktorska, w tym Małgorzata Kelm, która od lat trenuje snowboardzistów, oraz Wojciech Taraba, paraolimpijczyk z Pjongczangu. Wystarczy tydzień, by każdy uczestnik nie tylko poczuł się pewnie na stoku, ale także wziął udział w konkursie slalomu, który w ostatni dzień wyjazdu rozstrzyga o tytule najlepszego snowboardzisty obozu.

Oprócz sporej dawki ruchu na stoku (30 godz.), na parasnowboardzistów czekają zajęcia teoretyczne, integracyjne oraz treningi z fizjoterapeutą, który zadba o stabilizację i rozciągnięcie mięśni. Dzięki partnerom obozu: State Street oraz Szczyrk Mountain Resort opłata za uczestnictwo w tygodniowym wyjeździe do Szczyrku została obniżona o 70 proc. i obecnie wynosi prawie 700 zł. Lista chętnych szybko się zapełnia, zostały ostatnie miejsca dostępne online poprzez stronę: www.evenea.pl.

Adaptive Snow Camp 2020 to nie jedyna inicjatywa Fundacji Poland Business Run na rzecz integracji i aktywizacji sportowej osób z niepełnosprawnościami. W 2020 r. planowany jest także Forest Summer Camp, Bike oraz Skate Challenge. Więcej informacji na stronie: www.polandbusinessrun.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas