Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poczta Polska chce zatrudnić w tym roku 360 osób z niepełnosprawnością

11.02.2020
Autor: PAP, fot. Poczta Polska

Poczta Polska planuje w 2020 r. zatrudnić we współpracy z Fundacją Aktywizacja 360 osób z niepełnosprawnością. Spółka poinformowała we wtorek, 11 lutego, że zawarła w tym zakresie porozumienie z Fundacją w ramach projektu PFRON Praca-Integracja, a w całej Polsce ruszyły rekrutacje.

Poczta Polska przypomniała w komunikacie, że wzrost zatrudnienia osób z niepełnosprawnością jest jednym z celów strategicznych spółki na lata 2020–2024, a od lipca 2018 r. realizuje „Politykę zatrudniania osób z orzeczoną niepełnosprawnością”.

W ramach Programu Praca – Integracja organizowanego przez PFRON, Poczta Polska od marca 2018 r. do grudnia 2019 r. zatrudniła 411 osób – podała też spółka. Poczta podkreśliła też, że w znowelizowanej strategii zaplanowała kilka kluczowych działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Oprócz inicjatyw proekologicznych jednym z kierunków jest dalsze zwiększanie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością na różnych stanowiskach w spółce – wskazała spółka.

„Poczta Polska jest firmą odpowiedzialną społecznie, zatrudnienie osób z niepełnosprawnością traktujemy jako ważny element polityki przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Jako największy pracodawca w kraju podjęliśmy wyzwanie sukcesywnego wzrostu wskaźnika zatrudnienia pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wpisanie tych działań do strategii Spółki pokazuje, że podchodzimy do tego tematu kompleksowo i długofalowo. Porozumienie z Fundacją Aktywizacja pomoże nam w realizacji naszych strategicznych celów” – powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor zarządzająca Pionem Kapitału Ludzkiego Poczty Polskiej Agnieszka Grzegorczyk.

- Dla osób z niepełnosprawnościami praca jest bardzo ważna, nie tylko ze względów ekonomicznych, ale przede wszystkim społecznych, ponieważ zwiększa poczucie bycia potrzebnym. Zaangażowanie Poczty Polskiej, największego pracodawcy w naszym kraju, w proces aktywizacji zawodowej tej grupy jest rzeczą bardzo cenną, a może też stać się świetnym przykładem działania na rynku pracy dla innych firm. To przynosi korzyści i dlatego należy wdrażać idee społecznej odpowiedzialności biznesu – podkreślił prezes Fundacji Aktywizacja Przemysław Żydok.

- Szacuje się, że niepracujących osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym żyje w Polsce ok. 1,2 mln. Co najmniej 400–500 tys. z nich przy odpowiednim wsparciu mogłoby pracować. To ogromny niewykorzystany wciąż zasób, biorąc pod uwagę rekordowo niskie bezrobocie i potrzeby dynamicznie rozwijającej się gospodarki. Nasz projekt „Aktywuj Pracę” wychodzi naprzeciw potrzebom pracodawców i osób niepełnosprawnych – dodał Żydok.

Jak podała Poczta Polska, w ciągu ostatnich pięciu lat zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami wzrosło o blisko 1000 osób. Na koniec grudnia 2014 r. wskaźnik ich zatrudnienia w spółce wynosił 1,03 proc., a na koniec 2019 r. w spółce pracowało 1810 osób z orzeczoną niepełnosprawnością i wskaźnik zatrudnienia takich pracowników wyniósł 2,22 proc. Poczta Polska przypomniała, że w 2019 r. otrzymała Tytuł Pracodawca Godny Zaufania w kategorii Firma Przyjazna Niepełnosprawnym.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Żenada...
  DYNIA
  18.02.2020, 20:42
  Proszę o informacje ile zatrudniają osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózku, Wtedy można się chwalić dbaniem o tzw. wykluczenie.
  odpowiedz na komentarz
 • Kpina z niepełnosprawnych
  Miki
  17.02.2020, 13:17
  Niepełnosprawni są zatrudniani tylko dlatego, że PFRON w ramach programu celowego dofinansowuje koszty zatrudnienia w wyższym stopniu niż SODiR. Nawet mimo tego programu Poczta nie wypełnia wskaźnika 6% zatrudnienia niepełnosprawnych i woli płacić składki na PFRON. Skończy się program - skończy się zatrudnienie tych osób, bo dofinansowania z SODiR-u są tak niskie, że przestały być zachętą do zatrudniania ludzi zwłaszcza ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Niech się jeszcze Poczta pochwali, na jakich stanowiskach pracują niepełnosprawni oraz jakiego rodzaju i stopnia są to orzeczenia. Domyślam się, że ludzi ze znacznym stopniem i chorobą specjalną nie ma tam wcale.
  odpowiedz na komentarz
 • Przestańcie pisać bzdury
  robson 45
  14.02.2020, 09:55
  Traktowanie tej instytucji i wypłaty w tej placówce są porażką,żenadą i wstydem i poniżeniem osób niepełnosprawnych.Choć pracowałem tam tylko 3 dni ,bo więcej nie dałem rady,w umowie : 8 godzin w rzeczywistości miedzy 10-12 lub do oporu i rozniesienia wszystkiego.
  odpowiedz na komentarz
 • farsa
  js
  14.02.2020, 01:45
  Poszukują naiwnych do wciskania g.... Ubezpieczeń nie chodzi nwet o pracownika obslugi klijenta (bezpośrednio) tylko słuchawka i wio....
  odpowiedz na komentarz
 • Po co takie bicie piany.....
  Aneta
  12.02.2020, 15:45
  I znowu przekręt w biały dzień. Skoro PP robi się aż taki doskonałym pracodawcą, to po co zatrudnia organizację zewnętrzną- fundację do rekrutacji, jak mają swoich pracowników, ewentualnie zatrudnić osoby niepełnosprawne do prowadzenia kadr i rekrutować swoimi pracownikami? Kolejna kasa "dojona" z PFRON na oczach całej Polski i UE. Poza tym gdzie bym na Dolnym Śląsku nie dzwoniła, to albo szczątkowo o projekcie wiedzą, albo nie chcą kulawych- to jest delikatnie co mi naczelniczka z Legnicy powiedziała. Nie mają miejsc pracy, budynki nieprzystosowane, albo prowizorki na siłę, bo "przepisy wymagają", albo ciasne pomieszczenia, albo i tak "wynik" musi być, a osoba niepełnosprawna nie wyrabia się. Po co taka ściema, po co to bicie piany, że "będą", że "chcą",jak i tak "sortowanie niepełnosprawnych" jako pracowników idzie pełną parą, a nie na zasadzie DOBRYCH DZIAŁAŃ. Dlaczego nie napiszą, że Poczta Polska pilnie szuka i zatrudni na stanowiska kierownicze, organizacyjne osoby z np. widoczną, ale możliwą do pracy niepełnosprawnością? Bo się wstydzi, bo boi się ich niewydajności, bo PP nie umie dać szansy, czy przyuczyć, czy nie umie podejść kreatywnie, jako pracodawca nowoczesny. Nie wierzę, że w Legnicy nawet 10 osób podejmie pracę na PP w wyniku tego projektu. Co za wstyd dla kadry PP.
  odpowiedz na komentarz
 • ... od półtorej roku...
  ON
  12.02.2020, 12:41
  czekam na odpowiedź kadr PP, czy zatrudnią niewidomego. Nawet wysłałem na FB pytanie, odesłano do aplikacji spontanicznych. Rozumiem, że moze nie być możliwości, ale KULTURA udzielenia odpowiedzi obowiązuje. Chyba, że wyłazi nam słoma z butów i jesteśmy Jansuzami Biznesu, którzy chcą zoptymalizować PFRON i mieć pełnosprawnych pracowników za minimalną. Opisany przez Maje przypadek stanowi element częstych naruszeń zgłaszanych przez PIP do MRPiPS, jak widać p. Maląg i nasz niewidomy pełnomocnik tego problemu też nie widzą.
  odpowiedz na komentarz
 • Praca na POCZCIE - SMIECH
  piko66
  12.02.2020, 11:15
  Normalny człowiek (fizycznie i psychicznie) tam nie daje rady a co mówić z uszczerbkiem na zdrowiu. Poza tym pieniądze które oferuje poczta nie są adekwatne do wysiłku jaki trzeba włożyć w prace w tej firmie.
  odpowiedz na komentarz
 • Jaka praca?
  listonosz
  12.02.2020, 10:54
  Będą wozić paczki wózkami inwalidzkimi?
  odpowiedz na komentarz
 • Praca dla niepełnosprawnych
  Maja
  11.02.2020, 19:44
  Cóż za bzdury!!!! Właśnie miałam okazję się zatrudnić od 8.11.2019r. w tej Firmie już w grudniu dałam wypowiedzenie to jest żenada co tu piszą :) Na samym wstępie usłyszałam że niepełnosprawność to WIELKI PROBLEM!!!!! Mimo że na każdej ofercie zamieszczacie Państwo że chętnie przyjmujecie z niepełnosprawnością to jest to kłamstwo!!!!! Jeśli chciałam się zatrudnić to owszem ale od razu musiałam się zrzec wszystkich swoich praw jako niepełnosprawna bo inaczej mowy nie było o zatrudnieniu!!! Śmieszne... od razu bezczelna kobieta z katowickich kadr podłożyła kartkę i musiałam pisać że proszę o uchylenie art 15 ustawy o rehabilitacji. To po co chcecie to moje orzeczenie???? Chyba po to aby dostać za mnie kasę ...Traktowanie tragedia!!!!! Mam ponad 20 letni staż pracy w dużych korporacjach i bardzo dobre referencje ... ale takiej dyskryminacji NIGDY i NIGDZIE NIE DOŚWIADCZYŁAM!!!! Do dziś leczę moje dolegliwości które się nasiliły po krótkim tragicznym zatrudnieniu!!! Nadal się zastanawiam czy tego do sądu nie oddać. A do Szanownej Pani Dyrektor wyślę pismo Może w Warszawie jest inaczej ... dla pokazówki a najlepiej TV
  odpowiedz na komentarz
 • Praca dla niepełnosprawnych
  Maja
  11.02.2020, 19:20
  Cóż za bzdury!!!! Właśnie miałam okazję się zatrudnić od 8.11.2019r. już w grudniu dałam wypowiedzenie to jest żenada co tu piszą :) Na samym wstępie usłyszałam że niepełnosprawność to WIELKI PROBLEM!!!!! Mimo że na każdej ofercie zamieszczacie Państwo że chętnie przyjmujecie z niepełnosprawnością to jest to kłamstwo!!!!! Jeśli chciałam się zatrudnić to owszem ale od razu musiałam się zrzec wszystkich swoich praw jako niepełnosprawna bo inaczej mowy nie było o zatrudnieniu!!! Śmieszne to mnie od razu bezczelna kobieta z katowickich kadr podłożyła kartkę i musiałam pisać że proszę o uchylenie art 15 ustawy o rehabilitacji. To po co chcecie to moje orzeczenie???? Chyba po to aby dostać za mnie kasę ...Traktowanie tragedia!!!!! Mam ponad 20 letni staż pracy w dużych korporacjach i bardzo dobre referencje ... ale takiej dyskryminacji NIGDY i NIGDZIE NIE DOŚWIADCZYŁAM!!!! Do dziś leczę moje dolegliwości które się nasiliły po krótkim tragicznym zatrudnieniu!! Może w Warszawie jest inaczej ...
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy kiedykolwiek z powodu niepełnosprawności nie wpuszczono gdzieś Ciebie lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas