Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister pracy w Polskim Radiu: Sejm odrzuci poprawki Senatu ws. „trzynastki”

12.02.2020
Autor: PAP, fot. Flickr / MRPiPS
marlena Maląg stoi i mówi do mikrofonu widoczna do pasa

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg wyraziła w środę, 12 lutego, przekonanie, że Sejm głosami Zjednoczonej Prawicy odrzuci poprawkę Senatu i emeryci oraz renciści w kwietniu dostaną 13. świadczenie.

- Sejm, to znaczy posłowie (…) Zjednoczonej Prawicy odrzucą tę poprawkę (Senatu – PAP) i oczywiście emeryci i renciści – tak jak zapowiadaliśmy – otrzymają trzynastą emeryturę, czyli dodatkowe świadczenie – zapowiedziała minister Maląg w radiowej Jedynce.

Dodała, że świadczenie będzie „wypłacane rok w rok, w kwietniu”.

- Już niebawem przed świętami to świadczenie będzie uruchamiane – oznajmiła.

W ubiegłym tygodniu Senat wniósł do ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent poprawki, które m.in. zakładały wykreślenie zapisów wskazujących, że „trzynastki” będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego. We wtorek Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zaopiniowała negatywnie senackie poprawki.

Zgodnie z ustawą, „trzynastki” będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

„Trzynastki” otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Źródłem finansowania „trzynastek” mają być pieniądze Funduszu Solidarnościowego i z budżetu państwa.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • "źródło finansowania"
    OLO
    12.02.2020, 10:36
    to o źródło finansowania chodziło, a nie o fakt wypłaty "trzynastki". To nie na ten cel opodatkowano lepiej zarabiających. Pieniądze te miały być na osoby niepełnosprawne.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy kiedykolwiek z powodu niepełnosprawności nie wpuszczono gdzieś Ciebie lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas