Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga rehabilitacyjna w PIT za 2019 rok. 10 pytań i odpowiedzi

12.02.2020
Autor: oprac. Tomasz Przybyszewski, ekspert: Renata Szydłowska, kierownik działu, Pierwszy Dział Podatków Dochodowych, Izba Administracji Skarbowej w Warszawie, fot. Freeimages.com
Kieszonkowy kalkulator

Początek roku to czas, gdy do redakcji portalu Niepelnosprawni.pl trafia wiele pytań dotyczących korzystania z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Na 10 z nich odpowiedzi udziela pani Renata Szydłowska z Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.
 

 1. Czy przez e-PIT skorzystam z ulgi rehabilitacyjnej?

Czy w związku z przygotowaniem przez Krajową Administrację Skarbową rocznego rozliczenia podatku (e-PIT) mogę skorzystać z odliczeń w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej?

Tak, rozliczając podatek za pośrednictwem e-PIT można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej.

Po zalogowaniu do usługi e-PIT wystarczy samodzielnie, w udostępnionym zeznaniu podatkowym, uzupełnić dane dotyczące odliczenia wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne.


 1. Czy e-PIT automatycznie uwzględni ulgę rehabilitacyjną z zeszłego roku?

Czy jeśli w ubiegłym roku skorzystałem w rocznym rozliczeniu (e-PIT) z ulgi rehabilitacyjnej, to w tegorocznym rozliczeniu będzie ona automatycznie uwzględniona?

Ulga rehabilitacyjna nie będzie uwzględniona automatycznie na podstawie ubiegłorocznego rozliczenia. Jeżeli podatnik chce skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej uzupełnia odpowiednie dane samodzielnie w udostępnionym zeznaniu podatkowym, po zalogowaniu do usługi e-PIT.


 1. PIT za 2019 i 2018 rok – różnice

W czym rozliczanie PIT w tym roku różni się od roku poprzedniego?

Najważniejsze zmiany w odniesieniu do rozliczenia osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz korzystających z odliczeń od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne to wprowadzona od 1 października 2019 r. zmiana:

 • stawki podatku w pierwszym przedziale skali podatkowej z 18% na 17%, co do rozliczenia za rok 2019 daje proporcjonalną stawkę 17,75%, oraz
 • miesięcznych kosztów uzyskania przychodów z kwoty 111,25 zł do 250 zł oraz z kwoty 139,06 zł do 300 zł dla dojeżdżających do pracy, co przy obliczaniu podatku za 2019 r. daje kwotę kosztów odpowiednio: 1751,25 zł i 2151,54 zł.

Zmianie uległy również koszty dla „wieloetatowców” oraz kwota zmniejszająca podatek. Szczegółowe informacje na temat zmian wchodzących w życie w ciągu 2019 r. oraz obowiązujących od początku 2020 r. zawiera Ustawa z dnia 30.08.2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...) (Dz. U. 2019 poz. 1835).

Ponadto limit dochodów osób z niepełnosprawnością, ustalony na potrzeby ulgi rehabilitacyjnej, stanowi za 2019 r. kwotę 13 tys. 200 zł (w 2018 r. była to kwota 12 tys. 357,60 zł).

Przypomnieć również należy, że dochody osób, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają dochody z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 tys. 528 zł, wolne są od opodatkowania.

W 2019 r. limit zwolnienia wynosił 35 tys. 636,67 zł, ponieważ zwolnienie to obowiązywało od sierpnia do grudnia, czyli przez pięć miesięcy.


 1. Orzeczenie jest z 2020 roku, ale niepełnosprawność istnieje dłużej

W styczniu 2020 r. otrzymałem orzeczenie z dopiskiem, że niepełnosprawność istnieje już od 2 lat. Czy w takim przypadku mogę skorzystać z jakichkolwiek ulg w rozliczeniu podatku za 2019 rok?

Co do zasady odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne – począwszy od daty uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności. Jednak gdy w orzeczeniu tym wskazano, iż niepełnosprawność istnieje wcześniej, niż data wydania orzeczenia, można skorzystać z ulgi podatkowej również za lata wcześniejsze, w których występowała niepełnosprawność.


 1. Orzeczenie na wzrok, ale schorzeń jest więcej...

Czy jeśli mam niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym z symbolem 04-O (wzrok), ale mam dużo innych schorzeń, to mogę odliczyć wszystkie leki, jakie stosuję?

Odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na zakup leków dotyczy osób z niepełnosprawnością zakwalifikowanych do jednego z trzech stopni niepełnosprawności i przysługuje tylko na zakup tych leków, które zostały przepisane przez lekarza specjalistę, jeśli lekarz ten stwierdzi, iż osoba z niepełnosprawnością powinna stosować te leki stale lub czasowo. Na odliczenie nie ma wpływu schorzenie, w związku z którym orzeczono niepełnosprawność.


 1. Odliczanie kosztu psychoterapii

Jestem osobą niepełnosprawną (choroba psychiczna plus niedosłuch). Mam orzeczenie tylko ze względu na niedosłuch. Choruję psychicznie od 10 lat, ale nie mam orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze względu na tę chorobę. Chciałbym odliczyć koszty związane z psychoterapią indywidualną, traktując to jako ulgę rehabilitacyjną. Czy w tym przypadku muszę wyrobić sobie nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze względu na chorobę psychiczną, aby otrzymać ulgę?

Wydatek na opłacenie psychoterapii indywidualnej może być odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej jako odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne poniesione przez osobę z niepełnosprawnością zaliczoną do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Rozstrzygnięcie, jakie zabiegi wchodzą w zakres zabiegów rehabilitacyjnych, należy do lekarza specjalisty.

Jeśli zatem lekarz specjalista stwierdzi, iż psychologiczna terapia indywidualna jest konieczna, to do odliczenia wydatków na jej opłacenie nie jest konieczne wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności.


 1. Odliczanie szczepionki dla dziecka

Mam 5-letnie dziecko, które ma orzeczenie o niepełnosprawności. Czy mogę odliczyć zakup szczepionki zaleconej przez lekarza?

Jeżeli szczepionka została przepisana przez lekarza specjalistę i lekarz ten stwierdzi, że osoba z niepełnosprawnością powinna zastosować taką szczepionkę, wówczas będzie podlegać odliczeniu od dochodu w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionym wydatkiem w danym miesiącu a kwotą 100 zł.


 1. Odliczenie od podatku użytkowania auta męża

Mam niepełnosprawne dziecko. Czy mogę odliczyć w swoim PIT wydatki na użytkowanie samochodu, jeżeli to mąż jest właścicielem auta?

Odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby z niepełnosprawnością lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę z niepełnosprawnością, albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł.

Jeżeli zatem samochód należy do majątku wspólnego małżonków, to również małżonek, który nie widnieje jako właściciel, może odliczyć wydatki na używanie samochodu.


 1. Ulga rehabilitacyjna a pobyt w prywatnym domu pomocy

Opłacam mojej mamie, która posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, pobyt w komercyjnym domu pomocy. Czy mogę taki wydatek odliczyć w swoim rozliczeniu?

Dom pomocy społecznej jest jednostką organizacyjną, której działalność koncentruje się w głównej mierze na świadczeniu usług bytowych i opiekuńczych. Pomimo szerokiego zakresu usług, domy pomocy społecznej nie zapewniają specjalistycznej i intensywnej opieki medycznej. Inny jest charakter usług świadczonych przez te zakłady niż w przypadku placówki leczniczej.

Ponieważ domów pomocy społecznej nie należy utożsamiać z zakładami leczniczymi, nie można zatem odliczyć w zeznaniu PIT kosztów pobytu w takiej placówce.


 1. Odliczenie w PIT rachunków za prąd

Chora korzysta z materaca przeciwodleżynowego, respiratora, ssaka, łóżka specjalistycznego, podnośnika elektrycznego – wszystkie urządzenia zużywają prąd i służą do pielęgnacji chorej. Czy może odliczyć rachunki za prąd?

W ramach ulgi rehabilitacyjnej nie mogą zostać odliczone od dochodu podatnika wydatki poniesione na zużycie energii elektrycznej koniecznej do funkcjonowania urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych.

Odliczeniu podlegają jedynie wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Ulga na dorosłego niepełnosprawnego studenta
  Dorota Chudecka
  29.04.2020, 00:02
  Mam niepełnosprawnego syna w wieku 25 lat. Jest studentem. W zeszłym roku pracował 3 miesiące na umowę stażową i osiągnął dochód 6282,14 PLN. Z wszelkich artykułów wynika, że nie przysługuje już nam, rodzicom ulga rehabilitacyjna na syna. Proszę o potwierdzenie lub inne wskazówki.
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawność lekka - są w ogóle ulgi
  emigie
  25.02.2020, 11:37
  Mąż ma orzeczenie o niepełnosprawności lekkiej. Czy mogę odliczyć ulgę za używanie samochodu prywatnego? Wszędzie wymieniane są tylko I i II grupa inwalidzka.
  odpowiedz na komentarz
 • Ulga za kolonie dziecka
  Beata Janecka
  23.02.2020, 15:18
  Jestem osoba niepelnosprawna i mam 16 letniego syna ktory w zeszlym roku bil na obozie z pracy meza jaki dokumentpowinien mi wystawic zaklad pracy meza abym mogla to odliczyc w pit za rok 2019?
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawność lekka - są w ogóle ulgi
  emigie
  20.02.2020, 18:15
  Mąż ma orzeczenie o niepełnosprawności lekkiej. Czy mogę odliczyć ulgę za używanie samochodu prywatnego? Wszędzie wymieniane są tylko I i II grupa inwalidzka.
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawność lekka - są w ogóle ulgi
  emigie
  20.02.2020, 15:49
  Mąż ma orzeczenie o niepełnosprawności lekkiej. Czy mogę odliczyć ulgę za używanie samochodu prywatnego? Wszędzie wymieniane są tylko I i II grupa inwalidzka.
  odpowiedz na komentarz
 • Ulga z niepelnosprawnosc umiarkowana
  Kacper Polan
  17.02.2020, 11:07
  faktura za USG konczyn dolnych i ponczochy rechabilitacyjne Ka s
  odpowiedz na komentarz
 • Prąd
  Dolejlama
  17.02.2020, 07:22
  O ten prąd to bym na miejscu pytającego poprosił o interpretację indywidualną, bo jeśli KAS twierdzi, że baterie do urządzeń podlegają odliczeniu, to czemu nie prąd bezpośrednio.
  odpowiedz na komentarz
 • ulgi na filtry,baterie i za konserwacje aparatów słuchowycch
  EBOB
  14.02.2020, 13:23
  Czy można odliczyć rachunki za baterie,filtry,kable i konserwację aparatów słuchowych
  odpowiedz na komentarz
 • Odliczenie samochodu
  Artur
  14.02.2020, 08:23
  Czy zakup auta mogę odliczyć w uldze rehabilitacyjnej w tej kwocie 2280? Posiadam stopień umiarkowany.
  odpowiedz na komentarz
 • ulgi za 2019r
  Ewelina Zawiślak
  13.02.2020, 10:44
  Jestem osobą niewidomą mam rentę socjalną ,znaczny stopień niepełnosprawności dochód z umowy o pracę co mogę odliczyć za 2019r
  odpowiedz na komentarz
 • dofinansowanie do turnusu rechabilitacyjnego
  Elżbieta Kubiak
  13.02.2020, 10:42
  Czy osoba zaliczona do stopnia niepełnosprawności-lekkiego,może ubiegać się o dofinansowanie do turnusu rechabilitacyjnego w ramach PFRON?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas