Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PFRON w 5 lat ograniczył potrzeby sprawozdawcze od firm o 74 proc.

13.02.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
kobieca ręka trzyma pióro wieczne i palcami wciska przyciski kalkulatora

W ciągu pięciu lat PFRON o 74 proc. zmniejszył przeciętną liczbę wymaganych od firm danych sprawozdawczych – wynika z badania Grant Thornton, zrealizowanego pod patronatem Konfederacji Lewiatan i opublikowanego w środę, 12 lutego.

Jak wskazuje Grant Thornton, przez pięć lat PFRON ograniczył swoje potrzeby sprawozdawcze od firm przeciętnie z 50 do 13 sprawozdań rocznie, co stanowi spadek o 74 proc.

- To głównie skutek zmiany, zgodnie z którą od firm zatrudniających osoby niepełnosprawne wymaga obecnie dwóch formularzy miesięcznie zamiast czterech, jak było to pięć lat temu – czytamy w komunikacie PFRON.

Zdaniem firmy wykonującej badanie PFRON jest instytucją przyjazną pracodawcom zatrudniającym osoby z niepełnosprawnościami. Jak twierdzi prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz, Fundusz chce utrzymać status takiej instytucji.

- Dlatego jesteśmy w trakcie opracowywania kolejnych zmian dotyczących sposobu przekazywania sprawozdań finansowych. Już w tym roku odchodzimy od wersji papierowej i będziemy przyjmować jedynie sprawozdania elektroniczne – zapowiedział.

Dodał, że planowane zmiany zakładają też zwolnienie z obowiązku dostarczenia do PFRON sprawozdań finansowych przez przedsiębiorców, którzy są zobowiązani przekazać je do Krajowego Rejestru Sądowego.

Jak dodano w komunikacie PFRON, szczegółowe informacje na temat sposobu i daty składania sprawozdań finansowych za 2019 r. zostaną w odpowiednim czasie umieszczone na witrynie pfron.org.pl.

PFRON przypomina również, że wsparcie rynku pracy osób z niepełnosprawnością to kluczowy obszar działań Funduszu.

- W ubiegłym roku na ten cel przeznaczyliśmy prawie 3,5 mld złotych. Te środki trafiają do pracodawców, w formie dofinansowań do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych, do osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą oraz niepełnosprawnych rolników – w ramach refundacji składek na ubezpieczenia społeczne – czytamy w komunikacie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy kiedykolwiek z powodu niepełnosprawności nie wpuszczono gdzieś Ciebie lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas