Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Łukasz Szeliga: Telewizja Polska będzie transmitować Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio

13.02.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Mateusz Różański
Łukasz Szeliga

194 dni zostały do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, które odbędą się w terminie 25 sierpnia – 6 września 2020 r. Na dziś polscy sportowcy z niepełnosprawnością wywalczyli 35 kwalifikacji paraolimpijskich w 8 sportach indywidualnych. To jednak nie jest ostatnie słowo.

- Kwalifikacje potrwają do końca czerwca br. Dorobek medalowy polskich sportowców z niepełnosprawnością w letnich igrzyskach paraolimpijskich stanowi 729 medali, w tym 262 złote, 259 srebrnych i 208 brązowych – przypomniała Anna Krupka, wiceminister sportu podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki 13 lutego.

Dyskutowano tam nad stanem przygotowań polskiej reprezentacji olimpijskiej i paraolimpijskiej do Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio.

W 2016 r. w Rio de Janeiro polscy sportowcy z niepełnosprawnością zajęli 10 miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk, zdobywając 39 medali (9 złotych, 18 srebrnych, 12 brązowych) oraz 63. miejsca punktowane, czyli miejsca w przedziale od 4 do 8. Wtedy Polacy wywalczyli medale w 8 sportach z 13, w których startowali (lekkoatletyka, tenis stołowy, kolarstwo, kajakarstwo, szermierka na wózkach, pływanie, podnoszenie ciężarów, łucznictwo). W składzie reprezentacji paraolimpijskiej było wtedy 90 sportowców.

Igrzyska paraolimpijskie w TVP

- Szacuje się, że w tym roku będzie podobna liczba polskich sportowców z niepełnosprawnością w Tokio. Łącznie cała ekipa to będzie ok. 150 osób. Przygotowania przebiegają bez zakłóceń. Korzystamy z analogicznych rozwiązań poczynając od strojów, kwestii logistycznych, opieki medycznej po nagrody co Polski Komitet Olimpijski. Mamy też zagwarantowane przez Telewizję Polską, że igrzyska paraolimpijskie będą transmitowane, co jest bardzo istotne w kontekście promocji sportu osób z niepełnosprawnością – mówił Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego (PKPar).

Podkreślił, że trwają kwalifikacje, a ważna impreza lekkoatletyczna, która będzie ważna z tego punktu widzenia odbędzie się 3-6 czerwca br. w Bydgoszczy.

Zarówno Łukasz Szeliga, jak i Adam Krzesiński, sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOI) podkreślili, że zaplecze dla sportowców pełnosprawnych i niepełnosprawnych, związane z wyjazdem do Tokio jest takie samo.

- Sportowcy paraolimpijscy jadą w tych samych strojach co sportowcy olimpijscy – przeloty, umowa z LOT-em i wiele innych aspektów łącznie ze świadczeniami za medale olimpijskie i paraolimpijskie, opierają się na tych samych zasadach, tak jest od Londynu – podkreślił Adam Krzesiński.

- Jeśli chodzi o nagrody sportowe dla paraolimpijczyków, to pracujemy nad tym. Nie zawsze dla sponsorów jest to atrakcyjny obszar, chociaż dla złotych medalistów z Rio de Janeiro udało się pozyskać stypendium od Orlenu w wysokości 1000 zł przez 4 lata. Nagrody z ministerstwa są na wysokim poziomie w porównaniu z innymi krajami UE i to na pewno duża motywacja dla sportowców – mówił Łukasz Szeliga. – Jeśli chodzi o szkolenia medialne, nasi zawodnicy nie zawsze chcą z nich korzystać, ale przygotowujemy swoich ekspertów pod kątem transmisji w TVP, aby były one profesjonalne – dodał.

- Zgodnie z ustawą, premia za złoto wynosić może maksymalnie do 80,5 tys. zł, za srebro do 57,5 tys., a za brąz 46 tys. – powiedziała wiceminister Krupka.

Sekretarz generalny PKOl zaznaczył jednak, że zarząd jeszcze nie zatwierdził proponowanych kwot.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas