Dwa złota i srebro szermierzy w Egerze

19.02.2020
Autor: Adrian Lipiński, fot. PKPar
Uśmiechnięty Adrian Castro z medalem na szyi trzyma go jedną ręką drugą zaciśnietąw pieść ma uniesioną ku górze

W dniach 13-16 lutego w węgierskim Egerze rywalizowano o medale Pucharu Świata w szermierce na wózkach. Pierwsze tegoroczna impreza w ramach tego cyklu przyniosła nam aż trzy medale! Po zwycięstwo sięgali w szabli Adrian Castro i Kinga Dróżdż, zaś ze srebra cieszył się Jacek Gaworski we florecie.

Szermierze z całego świata wrócili do rywalizacji o punkty w kwalifikacjach paraolimpijskich do tegorocznych igrzysk w Tokio. Pierwszy ważny tegoroczny sprawdzian czekał ich w węgierskim Egerze. Polska zaprezentowała się w bardzo licznym składzie na czele ze swoimi najmocniejszymi zawodnikami.

Pierwszego dnia rozegrano zawody w szpadzie kat. A i B oraz szabli kat. A oraz we florecie kat B. To właśnie w tej ostatniej konkurencji czekały nas ogromne emocje. Jacek Gaworski, członek srebrnej paraolimpijskiej drużyny z Rio de Janeiro we florecie, pokazał w Egerze wysoką formę dochodząc aż do finału swojej konkurencji i pokonując m. in. brązowego medalistę igrzysk paraolimpijskich Francua Maxime Valeta. W walce o złoto Gaworski przegrał 11:15 z Brytyjczykiem Dimitri Coutyą – aktualnym mistrzem świata. Startowało 27 zawodników. Tego dnia punktowane miejsce udało się wywalczyć jeszcze w szpadzie kat. A Marcie Fidrych.

Puchar Świata zdobyty

Medal Gaworskiego był pięknym otwarciem medalowych sukcesów Polaków. Świetny występ w szabli kat. A odnotowała 25-letnia Kinga Dróżdż. Zawodniczka IKS AWF Warszawa nie przestaje zadziwiać, na Węgrzech Polka nie miała sobie równych. W finale nasza szablistka wygrała 15:12 z Ukrainką Natalią Morkwych. Dla Dróżdż jest to trzecie zwycięstwo w karierze! Podczas drugiego dnia we florecie kat. A piąty był Michał Nalewajek, a szóste lokaty zdobywali Patrycja Haręza w szabli kat. B oraz Michał Dąbrowski w szpadzie kat. B.

Sobota także złota

W ślady Dróżdż poszedł Adrian Castro, który również okazał się bezkonkurencyjny. W finale szabli kat. B pokonał 15:11 Greka Panagiotisa Triantafyllou i sięgnął po zwycięstwo w Pucharze Świata.

Z brązu cieszyli się Aleksander Kurzin z Rosji oraz Istvan Tarjanyi z Węgier. Wysokie siódme miejsce wywalczył Michał Dąbrowski.

O zwycięstwo walczyło 23 zawodników. Na koniec rozegrano zawody drużynowe. Biało-czerwoni w składzie: Rafał Bogdan Treter, Michał Dąbrowski, Michał Siatkowski, Adrian Castro, skończyli zmagania na szóstym miejscu w gronie dziesięciu państw. Triumfowali Rosjanie, którzy pokonali Greków. Z brązu cieszyli się Włosi.To właśnie Rosjanie okazali się lepsi 45:24 w walce ćwierćfinałowej.