Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Młodzi filmowcy tworzą film dokumentalny o Krzysztofie Globiszu [WIDEO]

20.02.2020
Autor: Angela Greniuk, fot. Franciszek Vetulani / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)
Źródło: newsweek.pl, Krakow Film Klaster/youtube.com
Krzysztof Globisz

Młodzi filmowcy, studenci Krzysztofa Globisza, tworzą film dokumentalny o swoim profesorze. Produkcja dotyczy wartości uniwersalnych, na których skupia się aktor podczas prowadzenia swoich zajęć w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych (PWST).

Krzysztof Globisz to znany aktor teatralny i telewizyjny. Kilka lat temu przeżył rozległy udar, w skutek którego doznał m.in. afazji. Musiał nauczyć się chodzić, funkcjonować i mówić. Lekarze nie dawali szans na powrót aktora do zawodu. Jednak dziś Krzysztof Globisz wciąż występuje w serialach, filmach i uczy w krakowskiej PWST, gdzie szczególną uwagę zwraca na wartości uniwersalne. Zainspirowani profesorem studenci postanowili zrobić o nim film dokumentalny pt. „Wieloryb”.

Metaforyczny brat

Tytuł „Wieloryb” nawiązuje do wieloryba-samotnika, śpiewającego w częstotliwości 52 Hz – opowieść tę aktor usłyszał podczas rehabilitacji. Wówczas postanowił, że kiedyś zagra wieloryba. Następnie, z myślą o aktorze i obsadzeniu Krzysztofa Globisza w roli głównej stworzono sztukę teatralną pt. „Wieloryb The Globe” Mateusza Pakuły.

Film młodych filmowców kreatywnie przedstawi historię Krzysztofa Globisza. W części pierwszej zobaczymy aktora w roli nauczyciela i pedagoga – takim, jakim widzą go studenci na zajęciach. W drugiej części wraz z młodymi ludźmi wybierzemy się w podróż na Islandię, gdzie wśród stad wielorybów będziemy poszukiwać „jedynego samotnego wieloryba, który śpiewa w częstotliwości 52 herzów, tego metaforycznego brata profesora” – mówi reżyser dokumentu Michał Hytroś dla Newsweeka.

Twórcy filmu prowadzą zbiórkę na realizację drugiej części filmu przez platformę PolakPotrafi. Z tych funduszy opłacą podróż do Islandii, wynajem sprzętu filmowego na wyspie oraz łodzi.

Więcej informacji o powstającym dokumencie na stronie newsweek.pl.

Dla fanów Krzysztofa Globisza!

W 2020 roku odbędzie się premiera filmu pt. „Prawdziwe życie aniołów”. W głównych rolach zobaczymy Krzysztofa Globisza i Kingę Preis. Wystąpią także m.in. Anna Dymna, Jerzy Trela czy Magdalena Walach. Film jest inspirowany historią Krzysztofa Globisza i powrotem aktora do sprawności, pracy i akademii po udarze i afazji.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas