Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PFRON gotowy na wzrost dofinansowania do pensji pracowników

21.02.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
szewc naprawia buty w swoim zakładzie

Wyższy budżet PFRON na 2020 r. i pierwsze wpływy z daniny solidarnościowej w sierpniu – to niektóre wnioski płynące z dyskusji podczas senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej 20 lutego 2020 r.

Budżet Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na rok 2020 przestawił Tomasz Maruszewski, wiceprezes PFRON. Po stronie przychodów znajdują się m.in. wpłaty od pracodawców – blisko 5 mld zł, więcej o ponad 7 proc. niż w 2019 r., oraz dotacja z budżetu państwa – 705 mln zł, z tego 673 mln na dofinansowanie do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.

- Po stronie wydatków jest 6 mld 332 mln zł, o 14 proc. więcej niż planowane wykonanie w 2019 r. – mówił wiceprezes Maruszewski. – Z tego 3 mld 600 mln zł, więcej o 8,4 proc. niż w 2019 r., przeznaczone jest na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością.

Skąd większe wpływy?

Wśród wymienionych przez wiceprezesa PFRON pozycji budżetowych znalazły się środki na realizację zadań przez organizacje pozarządowe w wysokości blisko 300 mln zł, czyli o 6,5 proc. więcej niż w 2019 roku. Na program wyrównywania różnic między regionami przeznaczonych będzie w tym roku 102 mln zł, tj. o 80 proc. więcej niż w 2019 r.

Senator Magdalena Kochan zwróciła uwagę, że wzrost wpływów od pracodawców o 7 proc. wcale jej nie cieszy, bo to oznacza, że wciąż mamy problem z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością. Zwróciła uwagę, że największymi płatnikami „kar” za nieosiąganie 6-proc. pułapu zatrudnienia osób z niepełnosprawnością były instytucje centralne. Te fakty potwierdził wiceprezes Maruszewski, rzeczywiście wciąż najwięcej wpłacają do PFRON spółki skarbu państwa i instytucje państwowe. Ale to nie wszystko.

- Wzrost w tej kategorii o 7,1 proc. jest nie tylko z tego tytułu, że ktoś nie zatrudnia osób niepełnosprawnych, ale jest to efektem wzrostu płacy przeciętnej, bo wysokość tej wpłaty jest liczona wg wskaźnika 40,65 proc. od przeciętnego wynagrodzenia za ostatni kwartał – wyjaśniał Tomasz Maruszewski.

Możliwy wzrost dofinansowań do wynagrodzeń?

Wiceprezes PFRON odniósł się także do innego pytania senator Kochan, dotyczącego pułapu dofinansowania do pensji pracowników z niepełnosprawnością wobec rosnącej płacy minimalnej.

- Pozycja 3,6 mld zł (przeznaczona na dofinansowanie do wynagrodzeń – przyp. red.) jest wyższa o 340 mln niż w 2019 r. i ona przewiduje ewentualny wzrost w tym zakresie, ale żeby on mógł nastąpić, musi pójść zmiana legislacyjna, bo w ustawie o rehabilitacji zapisane jest dofinansowanie „na sztywno”, kwotowo, i to musi ulec zmianie. Jesteśmy na to przygotowani, jeśli nastąpi taka zmiana legislacyjna – powiedział wiceprezes Maruszewski.

Wśród tegorocznych programów Rady Nadzorczej PFRON, na które są zabezpieczone środki, wymienił m.in.:

 • 275 mln 181,5 tys. zł – Program Aktywny Samorząd
 • 2 mln zł – na partnerstwo na rzecz osób z niepełnosprawnościami
 • 15 mln 940 tys. zł – Program Stabilne Zatrudnienie
 • 19 mln 460 tys. zł – Program Absolwent
 • 5 mln 250 tys. zł – Program Praca-Integracja
 • 4 mln zł – pomoc poszkodowanym osobom z niepełnosprawnością w wyniku żywiołu
 • 5,5 mln zł – zajęcia klubowe w WTZ
 • 16 mln 800 tys. – rehabilitacja 25 plus (dotyczy absolwentów OREW)
 • 24,5 mln – inne programy i środki na modernizację i remonty WTZ-ów

 

Komentarz

 • Niepełnosprawni nie są priorytetem
  Miki
  21.02.2020, 14:34
  Co z tego, że w PFRON-ie są pieniądze na podwyższenie kwot dofinansowań do wynagrodzeń skoro Sejm nie pali się do nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Ta grupa społeczna dla żadnej partii nie jest na tyle ważna, żeby chciała zabiegać o jej względy. Politycy mają ważniejsze problemy, jak: wybory prezydenckie, zajmowanie się sobą, żeby dowalić konkurentowi a nie zajmowanie się nowelizacją ustawy regulującej zatrudnienie grupy społecznejnie stanowiącej dla nich dużego znaczenia. Lobbingu na rzecz zmian praktycznie nie ma, bo środowisko osób niepełnosprawnych nie potrafi mówić jednym głosem a co dopiero domagać się czegoś od rządu. A skoro tak to rząd olewa tę grupę społeczną. Dziwię się, że niepełnosprawni wraz z pracodawcami nie potrafią stworzyć wspólnego frontu na rzecz odmrożenia kwot dofinansowań. A tu jest potrzebna zmiana systemu dofinansowań, tak by kwoty dofinansowań rosły wraz ze wzrostem płacy minimalnej, jak było zanim wpisano sztywne kwoty do ustawy.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas