Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ateny 2004

Jesteś w zasobie archiwalnym naszego portalu. Informacje z tego artykułu mogą być nieaktualne. Polecamy nowsze artykuły na ten temat na naszym portalu. Zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki.

Olimpijskie zmagania niepełnosprawnych zaczną się w piątek, 17 września 2004 roku. Przez prawie dwa tygodnie, do 28 września, 4 tysiące zawodników ze 146 krajów świata będzie walczyć o medale podczas zawodów i mieszkać oraz bawić się, zwiedzając Ateny.

Liczymy od Rzymu

Zawody sportowe dla osób niepełnosprawnych rozgrywano na długo przed powstaniem idei paraolimpiady. Po II wojnie światowej w 1948 roku rozegrano zawody lekkoatletyczne w Stoke Mandeville w Wielkiej Brytanii. Rozpoczęty się tego samego dnia, kiedy olimpiada w Londynie. Jednak igrzyska dla osób niepełnosprawnych z prawdziwe go zdarzenia odbywają się od 1960 roku, kiedy to zorganizowano paraolimpiadę w Rzymie. Sama nazwa "paraolimpiada" powstała znacznie później - Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaczął jej używać dopiero w 1984 roku. W Rzymie zawody odbywały się jako 9th Annual International Stoke Mandeville Games, choć zaczynały być wzorowane na olimpiadach dla pełnosprawnych.

Rzymskie igrzyska dla niepełnosprawnych przygotowywano od 1958 roku, mimo to nie udało się rozwiązać wszystkich problemów Nie zdołano na przykład w pełni dostosować wioski olimpijskiej dla osób poruszających na wózkach - zawodnicy byli wnoszeni i znoszeni po schodach. Pomagali nawet żołnierze.

Kolorowe symbole
Oficjalną maskotką paraolimpiady został Proteusz - mitologiczny syn Okeanosa i nimfy Tetydy, Każdy, kto złapał to morskie bóstwo, mógł otrzymać przepowiednię przyszłości. Według Odysei Homera, Proteusz był pasterzem fok u Posejdona boga morza.
Proteusz miał jeszcze jeden niezwykły dar. Mógł przybrać dowolną postać. Na czas paraolimpiady zmieni się w konika morskiego.
Każdą olimpijską dyscyplinę sportową będą reprezentować specjalnie na tę okazję zaprojektowane piktogramy. Są wynikiem inspiracji sztuką starożytnej Grecji. Przede wszystkim postaciami malowanymi na greckich wazach.

Komitety paraolimpijskie
Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski powstał dopiero w 1989 roku, choć od dawna już były organizowane mniejsze i większe zawody dla niepełnosprawnych sportowców, Jest z założenia organizacją typu non profit, czyli działającą nie dla zysku. Obecnie tworzy go 6 światowych organizacji sportowych i ponad 155 komitetów narodowych wśród nich jest oczywiście Polski Komitet Paraolimpijski.

Nasz Komitet działa od zaledwie 6 lat Jego członkami są Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START, Polskie Towarzystwo Społeczno-Sportowe "Sprawni Razem", Polski Związek Tenisa Na Wózkach, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących "CROSS". Głównym celem działania Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego jest oczywiście propagowanie idei paraolimpiad i organizowanie wyjazdów polskiej reprezentacji na igrzyska letnie i zimowe, i, co się z tym wiąże, zapewnienie na te cele funduszy (także z budżetu państwa).

Wysyłanie zawodników na paraolimpiadę i zresztą sama paraolimpiada są zwieńczeniem kilkuletniej pracy. Zorganizowanie tak rozbudowanego wydarzenia sportowego jak olimpiada jest logistycznie niezwykle skomplikowane. Jeszcze nie rozpoczęły się igrzyska w Atenach, a Polski Komitet Paraolimpijski przygotowuje już zimowe Igrzyska w Turynie. Uczestniczy - jak każdy narodowy komitet - w międzynarodowych naradach dotyczących organizacji igrzysk. Ma także kontakt z komitetami paraoiimpljskimi innych krajów. Między olimpiadami olimpiadami organizuje konferencje szkołenlowe (m.in. dla trenerów) i sam jest organizatorem różnych wydarzeń sportowych głównie dla dzieci i młodzieży.


Fot. arch. Paraolympics

Logo naszego komitetu to trzy łezki, które są także znakiem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Symbolizują harmonię umysłu, ciała i ducha. W tle widoczna jest flaga narodowa.Szefem Polskiego Komitetu Para olimpijskiego jest Longin Komołowski, a jego zastępcą i jednocześnie prezesem zarządu Startu Witold Dłużniak. Więcej informacji można uzyskać pod adresem www.pkpar.com.pl.

Medale
Paraolimpijski medal z jednej strony przedstawia Ateny, a dokładnie Akropol z Partenonem, z drugiej zaś napis po grecku i w alfabecie Braille'a: Ateny 2004 oraz graficzny symbol paraolimpiady i Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. W zamyśle Constantinosa Kazakosa, który zaprojektował medal, Partenon - oprócz tego, że symbolizuje Ateny i z nimi się kojarzy - ma wskazywać na korzenie nowoczesnej cywilizacji opartej na demokracji.

Ilu Polaków w Atenach?
W tym roku po raz 10. wezmą udział w letnich igrzyskach paraolimpijskich (licząc od zawodów w Haidelbergu), W imprezie uczestniczyć będzie aż  4 tys. zawodników, z czego z Polski - 111 sportowców. Będą rywalizować w 13 dyscyplinach na 19 możliwych. Największą popularnością cieszy się lekkoatletyka - na olimpiadę wybiera się aż 25 polskich lekkoatletów, czyli niemal 1/4 całej naszej reprezentacji. Polscy niepełnosprawni nie są wyjątkiem - lekkoatletyka jest najbardziej popularna na całym świecie. Do lekkoatletycznych rywalizacji stanie w sumie 1040 zawodników.
Drugim superpopularnym sportem jest pływanie - 25 pływaków z Polski (na 580 pływaków z całego świata) będzie walczyć o miejsca na podium. Kolejne pod względem liczebności zawodników w ekipie są: szermierka na wózkach (12 zawodników z Polski), powerlifting (10), tenis stalowy (9) i łucznictwo (8). Najsłabiej reprezentowane będą tenis na wózkach (4), strzelectwo (4), kolarstwo (1 tandem) i jeździectwo (1), Po raz pierwszy w zawodach wystartuje nasza osada żeglarska, Będzie liczyć 3 zawodników. W dyscyplinach pokazowych Polacy wystartują w pływaniu (5) i w tenisie stołowym (3).

Polacy na letnich igrzyskach paraolimpijskich


opracowaie na podstawie: pkpar.com.pl

Autor opracowania: Artur Kowalczyk
Źródło: Paraolimpiada 2004; Dodatek specjalny magazynu "Integracja"

Więcej informacji znajdziesz w specjalnym dodatku "Paraolimpiada 2004", który będzie dołączony do wrześniowego numeru magazynu "Integracja".

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas