Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy genetyczna wada wrodzona powinna być zakwalifikowana jako niepełnosprawność od urodzenia?

06.04.2020
Autor: B.

W 40. roku życia zdiagnozowano u mnie dołek rozwojowy tarczy nerwu wzrokowego. Miejski zespół orzekania o niepełnosprawności orzekł, że niepełnosprawność istnieje od tej chwili. Jednak według wiedzy medycznej oraz publikacji naukowych wiadomo, że to wrodzona anomalia o podłożu genetycznym, powstająca wskutek niezamknięcia się szczeliny ocznej pierwotnego pęcherzyka ocznego. Proces ten zachodzi w pierwszym trymestrze embriogenezy, czyli już w chwili urodzenia byłam osobą niepełnosprawną, a w dalszym rozwoju mój stan zdrowia jedynie się pogarszał. W wyniku przenikania płynu do siatkówki, rozwarstwienia i odwarstwienia nastąpiła utrata ostrości widzenia do 0,1 w oku chorym ze zniekształceniem obrazu i zmianami w polu widzenia. Okulary noszę od 6. roku życia. Lecz nikt nie zdiagnozował choroby. Dopiero, gdy w 40. roku życia nastąpiło znaczne i gwałtowne pogorszenie widzenia, przeprowadzono szczegółowe badania i postawiono prawidłową diagnozę.

Szanowna Pani,

kwestia momentu powstania niepełnosprawności to kwestia przede wszystkim medyczna. Od niekorzystnego orzeczenia powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności można (postępując zgodnie z pouczeniem) odwołać się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, a następnie można sprawę oddać do oceny sądu.

Warto pamiętać, iż od orzeczenia wojewódzkiego zespołu przysługuje odwołanie do sądu, które się składa za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu. Zgodnie z art.  4779 §  2. Kodeksu postępowania cywilnego - organ rentowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu. Organ ten lub zespół, jeżeli uzna odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję lub orzeczenie. W tym przypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.

Zgodnie natomiast z art. 47710 § 1. Kodeksu postępowania cywilnego - odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Warto na koniec wskazać, iż zdarza się, że wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie, które również zmienia orzeczenie powiatowego (miejskiego) zespołu w zakresie nie zaskarżonym przez odwołującego się, również czasami na „niekorzyść” odwołującego.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas