Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawnik radzi: wniosek o kartę parkingową

04.03.2020
Autor: Anita Siemaszko, fot.
Źródło: Integracja 4/2019
Namalowany na jezdni symbol osoby na wózku na niebieskim tle. Zdjęcie przykrywa znak zapytania

Trzy lata temu moja żona otrzymała po raz kolejny orzeczenie o umiarkowanym stopniu, symbol: 05-R. Składała także wniosek o kartę parkingową dla osoby niepełnosprawnej i komisja, niestety, nie przyznała jej tego dokumentu. Wcześniej miała kartę przyznaną na 5 lat. Czy teraz musi ponownie składać wniosek o ustalenie orzeczenia i wydanie karty parkingowej, czy może zgłosić wniosek o wydanie samej karty parkingowej?

Przemysław M.

 

Anita SiemaszkoOdpowiada prawniczka Integracji, Anita Siemaszko:

Imienną kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez powiatowe lub miejskie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Orzeczenie o niepełnospraw-ności lub stopniu niepełnosprawności w pkt 9 musi zawierać wskazanie do wydania karty parkingowej, czyli przesłankę określoną w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.

Od 1 lipca 2014 r. kartę parkingową może otrzymać:

  • osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samo-dzielnego poruszania się;
  • osoba z umiarkowanym stopniem niepełnospraw-ności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub/i 05-R (upośledzenie narządu ruchu), lub/i 10-N (choroba neurologiczna).

Wypełniony wniosek wraz ze zdjęciem i dowodem opłaty za wydanie karty parkingowej należy złożyć osobiście w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. Tam też można uzyskać szczegółowe informacje o trybie wydawania karty parkingowej. Nie należy podpisywać wniosku w domu, podpis należy złożyć w obecności urzędnika przyjmującego wniosek.

Osoba niepełnosprawna otrzymuje kartę parkingową na czas ważności orzeczenia, ale nie dłużej niż na 5 lat. Nawet jeśli orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest wydane na stałe, po upływie 5 lat kierowca z niepełnosprawnością będzie musiał zgłosić się po nową kartę parkingową (bez konieczności wydawania nowego orzeczenia).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • uprawnienie do karty
    Tesia
    06.03.2020, 09:41
    Do Pani "prawniczki" Integracji. Prawo do karty ma nie tylko kierowca z niepełnosprawnością ale każda inna osoba spełniająca niezbędne wymogi formalne.
    odpowiedz na komentarz
  • karta
    Tetris
    04.03.2020, 17:29
    I co najważniejsze uiścić ponownie stosowną opłatę.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas