Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawnik radzi: jak mogę opuścić DPS?

25.02.2020
Autor: Anita Siemaszko, fot. sxc.hu
Źródło: Integracja 6/2019
Smutna starsza kobieta patrzy przez okno

Mieszkam w Domu Pomocy Społecznej (DPS) dla przewlekle psychicznie chorych. Od kilku lat pracuję i studiuję. Według nowej ustawy lekarz psychiatra co pół roku stwierdza zasadność pobytu mieszkańca w danym domu, ale według lekarza - mój pobyt nie jest konieczny. DPS jednak twierdzi, że mogę opuścić dom jedynie za zgodą sądu. Co o tym mówi prawo? Jarosław G.

 

Anita SiemaszkoOdpowiada prawniczka Integracji, Anita Siemaszko:

Od 1 stycznia 2018 r. w Ustawie z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. t.j. z 2018 r. poz. 1878 z późn. zm.) w sposób znaczący zmieniła się sytuacja pensjonariusza DPS, w tym także osoby ubezwłasnowolnionej. Do końca grudnia 2017 r. sąd nie musiał nawet wysłuchać osoby z niepełnosprawnością. Osoba ubezwłasnowolniona, gdy przebywała w DPS, nawet jeśli jej stan zdrowia się poprawił, nie mogła wnioskować o weryfikację, czy jej pobyt tam nadal jest zasadny.

Obecnie osoba przyjęta do DPS, w tym także ubezwłasnowolniona, może wystąpić do sądu opiekuńczego o zmianę orzeczenia o przyjęciu do DPS (art. 41 ustawy). Osoba, która nie wyraża zgody na dalsze przebywanie w DPS, może wystąpić do sądu opiekuńczego z wnioskiem o zniesienie obowiązku przebywania w nim. Szczególnie istotne jest to, że w celu zapewnienia pełnej ochrony prawnej osób z zaburzeniami psychicznymi lub niepełnosprawnością intelektualną - osobie przyjętej do DPS lub szpitala psychiatrycznego bez jej zgody sąd „ustanawia” adwokata lub radcę prawnego z urzędu, nawet bez wniesienia o to wniosku.

Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by wystąpił Pan do sądu o to, by mógł Pan DPS opuścić, szczególnie w sytuacji poprawy stanu zdrowia. Sąd powinien w takiej sytuacji przydzielić Panu adwokata lub radcę prawnego z urzędu, który będzie reprezentował Pana i chronił Pana dobro. Z pewnością bardzo istotna będzie pozytywna opinia Pańskiego lekarza, choć zapewne sąd nie poprzestanie na tej opinii.

Komentarz

  • Mam 31lat nie jestem osobom ubeznaswowolnionom bez jakich kolwiek przeciwskazan nie posiadam orzeczenia jestem w domu pomocy spolecznej
    Matuszka
    30.10.2023, 15:34
    Mam 31 lat nie posiadam orzeczenia niepelnospranosci ani nie jestem osobom agresywna do innych zostalem skierowany do domu opieki pomocy sadowej prEz opieke pomocy

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas