Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ustawa o „czternastce” m.in. dla rencistów trafi do parlamentu

27.02.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
Źródło: Centrum Informacyjne Rządu
meżczyzna bez nóg na wózku jedzie chodnikiem

25 lutego 2020 r. rząd przyjął projekt ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla rencistów i emerytów w 2021 r. W przyszłym roku mieliby oni otrzymać tzw. czternastkę. Będzie to świadczenie jednorazowe w wysokości najniższej emerytury.

Oznacza to, że w 2021 r. renciści i emeryci otrzymają tzw. trzynastkę, jako świadczenie stałe gwarantowane ustawą oraz jednorazowe świadczenie tzw. „czternastkę”. Jednak do tego drugiego świadczenia nie będą uprawnieni wszyscy.

25 lutego br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę gwarantującą trzynastą emeryturę i rentę jako coroczne stałe świadczenie.

Przyjęty zaś przez rząd projekt ustawy o tzw. czternastce trafi teraz do parlamentu i przejdzie tam zwyczajową drogę legislacyjną.

„14” nie dla wszystkich

Projekt zakłada, że przy wypłacie „czternastki” stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”. Pełną kwotę świadczenia otrzymają emeryci i renciści, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają kwotę „14” zmniejszoną, zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

W praktyce dodatkowe świadczenie będzie pomniejszone o kwotę różnicy pomiędzy 2900 zł a kwotą pobieranej emerytury czy renty. Dla przykładu, osoba otrzymująca 3000 brutto emerytury otrzyma „14” niższą o 100 zł.

Koszt świadczenia w 2021 r. oszacowano na 10,6 mld zł, a otrzymałoby je ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. Szacuje się, że ok. 7,9 mln osób otrzyma je w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln w niższej. Większość uprawnionych dodatkowe świadczenie otrzymałoby w listopadzie 2021 r.

Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, nowe świadczenie pieniężne będzie dodatkiem do emerytur i rent wypłacanych w systemie powszechnym (ZUS), do emerytur i rent rolników (KRUS), świadczeń służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Ustawa o „14” wejdzie w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na razie przejdzie zaś procedurę legislacyjną w parlamencie. 

Komentarz

  • Uwaga Trole!
    Igor
    28.02.2020, 13:53
    Takie mam wrażenie, że o pozytywach trzynastki lub 14 wypowiadają się osoby podstawione, w ostatnich kampaniach PiS korzystał z takich farm trolli. Mogę się mylić, ale nie znam emeryta lub rencisty, który wolałby nie dostawać już na stałę o 100 zł większe świadczenie, a zamiast tego chce raz w roku (tylko jak będzie władza chciała) dostać 13. Zarówno ja, jak i znajomi, wolelibyśmy dostawać co miesiąc godniejsze pieniądze na życie, bez politycznej hucpy i pokazywania "troski". Rok trwa 12 miesięcy, a najniższe emerytury z trzynastką nawet na jeden miesiąc nie dadzą "płacy minimalnej" (2600 vs 2400 brutto). Takie są fakty dotyczące troski a porównywanie PO i PiS nie ma sensu, obie partie mają emerytów i niepełnosprawnych w d....

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas