Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ustawa o „czternastce” m.in. dla rencistów trafi do parlamentu

27.02.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
Źródło: Centrum Informacyjne Rządu
meżczyzna bez nóg na wózku jedzie chodnikiem

25 lutego 2020 r. rząd przyjął projekt ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla rencistów i emerytów w 2021 r. W przyszłym roku mieliby oni otrzymać tzw. czternastkę. Będzie to świadczenie jednorazowe w wysokości najniższej emerytury.

Oznacza to, że w 2021 r. renciści i emeryci otrzymają tzw. trzynastkę, jako świadczenie stałe gwarantowane ustawą oraz jednorazowe świadczenie tzw. „czternastkę”. Jednak do tego drugiego świadczenia nie będą uprawnieni wszyscy.

25 lutego br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę gwarantującą trzynastą emeryturę i rentę jako coroczne stałe świadczenie.

Przyjęty zaś przez rząd projekt ustawy o tzw. czternastce trafi teraz do parlamentu i przejdzie tam zwyczajową drogę legislacyjną.

„14” nie dla wszystkich

Projekt zakłada, że przy wypłacie „czternastki” stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”. Pełną kwotę świadczenia otrzymają emeryci i renciści, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają kwotę „14” zmniejszoną, zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

W praktyce dodatkowe świadczenie będzie pomniejszone o kwotę różnicy pomiędzy 2900 zł a kwotą pobieranej emerytury czy renty. Dla przykładu, osoba otrzymująca 3000 brutto emerytury otrzyma „14” niższą o 100 zł.

Koszt świadczenia w 2021 r. oszacowano na 10,6 mld zł, a otrzymałoby je ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. Szacuje się, że ok. 7,9 mln osób otrzyma je w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln w niższej. Większość uprawnionych dodatkowe świadczenie otrzymałoby w listopadzie 2021 r.

Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, nowe świadczenie pieniężne będzie dodatkiem do emerytur i rent wypłacanych w systemie powszechnym (ZUS), do emerytur i rent rolników (KRUS), świadczeń służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Ustawa o „14” wejdzie w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na razie przejdzie zaś procedurę legislacyjną w parlamencie. 

Komentarz

  • Pijar, honor i..propaganda
    emeryt 67
    02.03.2020, 14:53
    Różne kwestie ludzie tu poruszają. I każdy ma swoje racje. A ja jeszcze o czym innym (też mam prawo). Dałem taki tytuł bo to wszystko właśnie tak wygląda. Pomoc - rzecz świetna i potrzebna. Ale skoro rząd w innych sprawach dzieli benyficjentów (np. OzN) na tych bardziej i mniej potrzebujących i nie oglądając się na protesty uważa tylko swoje racje , tak samo a nawet tym bardziej powinien rozgraniczyć potrzebujących emerytów (renciści z reguły mają niskie renty). Po diabła dawać 13-tki emerytom pobierającym 5 tys. zł i więcej. A już 14 do 2900 zł to już czyste kuriozum. Gdyby rządowi na prawdę chodziło o pomoc "zawęźił" by grupę np. do 2 tysięcy zł bo ci ludzie naprawdę żyją skromnie i mogli by dostać więcej ale już że 3 tysiące to mało to trudno uwierzyć. Podobnie zrobiono z 500+ dano wszystkim czy trzeba czy nie jak w socjaliźmie "każdemu po równo" I nie dziwota, że zabrakło pieniędzy, że ludzie nie uwierzyli że to szczera pomoc, że 14-tka tylko raz bo wybory no i w końcu, że poniektórzy honor cenią wyżej. Biedy w kraju jest jeszcze dużo i na pewno wielu szczególnie rencistów ale też i emerytów jest wdzięcznych bo załata dziurawy budżet. Tyle lat nie dawali nic , więc bez skrupułów wreszcie coś i nam się należy . Moja rodzina też na tych "dobrodziejstwach" skorzysta , bo niestety jak wielu honor musimy schować do kieszeni, gdy nadarza się okazja, by podreperować nędzne finanse. A głosować to każdy może zgodnie z własnymi zasadami i sumieniem. Rolą państwa jest dbać o obywateli , a rolą obywatela oceniać i doceniać jak i dlaczego państwo to robi....

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas