Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ustawa o „czternastce” m.in. dla rencistów trafi do parlamentu

27.02.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
Źródło: Centrum Informacyjne Rządu
meżczyzna bez nóg na wózku jedzie chodnikiem

25 lutego 2020 r. rząd przyjął projekt ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla rencistów i emerytów w 2021 r. W przyszłym roku mieliby oni otrzymać tzw. czternastkę. Będzie to świadczenie jednorazowe w wysokości najniższej emerytury.

Oznacza to, że w 2021 r. renciści i emeryci otrzymają tzw. trzynastkę, jako świadczenie stałe gwarantowane ustawą oraz jednorazowe świadczenie tzw. „czternastkę”. Jednak do tego drugiego świadczenia nie będą uprawnieni wszyscy.

25 lutego br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę gwarantującą trzynastą emeryturę i rentę jako coroczne stałe świadczenie.

Przyjęty zaś przez rząd projekt ustawy o tzw. czternastce trafi teraz do parlamentu i przejdzie tam zwyczajową drogę legislacyjną.

„14” nie dla wszystkich

Projekt zakłada, że przy wypłacie „czternastki” stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”. Pełną kwotę świadczenia otrzymają emeryci i renciści, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają kwotę „14” zmniejszoną, zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

W praktyce dodatkowe świadczenie będzie pomniejszone o kwotę różnicy pomiędzy 2900 zł a kwotą pobieranej emerytury czy renty. Dla przykładu, osoba otrzymująca 3000 brutto emerytury otrzyma „14” niższą o 100 zł.

Koszt świadczenia w 2021 r. oszacowano na 10,6 mld zł, a otrzymałoby je ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. Szacuje się, że ok. 7,9 mln osób otrzyma je w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln w niższej. Większość uprawnionych dodatkowe świadczenie otrzymałoby w listopadzie 2021 r.

Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, nowe świadczenie pieniężne będzie dodatkiem do emerytur i rent wypłacanych w systemie powszechnym (ZUS), do emerytur i rent rolników (KRUS), świadczeń służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Ustawa o „14” wejdzie w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na razie przejdzie zaś procedurę legislacyjną w parlamencie. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Umiarkowanie niepełnosprawni pominięci. Bo sporo z nich pracuje i nie jest balastem dla Państwa
  Irytacja
  06.03.2020, 12:44
  Szkoda, że nikt nie pomyślał o ludziach z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które są aktywne zawodowo. Dlaczego nie wzorowano się na Europie Zachodniej? Przecież te osoby mimo niepełnosprawności pracują więc nie są balastem. Natomiast nie dostają 500 plus ani 13stki, ani nic. Dlaczego dobrze zarabiający rodzice dostają na każde dziecko a inwalida pracujący? Gdzie są sejmowi przedstawiciele środowiska niepełnosprawnych? Śpią?
  odpowiedz na komentarz
 • Pijar, honor i..propaganda
  emeryt 67
  02.03.2020, 14:53
  Różne kwestie ludzie tu poruszają. I każdy ma swoje racje. A ja jeszcze o czym innym (też mam prawo). Dałem taki tytuł bo to wszystko właśnie tak wygląda. Pomoc - rzecz świetna i potrzebna. Ale skoro rząd w innych sprawach dzieli benyficjentów (np. OzN) na tych bardziej i mniej potrzebujących i nie oglądając się na protesty uważa tylko swoje racje , tak samo a nawet tym bardziej powinien rozgraniczyć potrzebujących emerytów (renciści z reguły mają niskie renty). Po diabła dawać 13-tki emerytom pobierającym 5 tys. zł i więcej. A już 14 do 2900 zł to już czyste kuriozum. Gdyby rządowi na prawdę chodziło o pomoc "zawęźił" by grupę np. do 2 tysięcy zł bo ci ludzie naprawdę żyją skromnie i mogli by dostać więcej ale już że 3 tysiące to mało to trudno uwierzyć. Podobnie zrobiono z 500+ dano wszystkim czy trzeba czy nie jak w socjaliźmie "każdemu po równo" I nie dziwota, że zabrakło pieniędzy, że ludzie nie uwierzyli że to szczera pomoc, że 14-tka tylko raz bo wybory no i w końcu, że poniektórzy honor cenią wyżej. Biedy w kraju jest jeszcze dużo i na pewno wielu szczególnie rencistów ale też i emerytów jest wdzięcznych bo załata dziurawy budżet. Tyle lat nie dawali nic , więc bez skrupułów wreszcie coś i nam się należy . Moja rodzina też na tych "dobrodziejstwach" skorzysta , bo niestety jak wielu honor musimy schować do kieszeni, gdy nadarza się okazja, by podreperować nędzne finanse. A głosować to każdy może zgodnie z własnymi zasadami i sumieniem. Rolą państwa jest dbać o obywateli , a rolą obywatela oceniać i doceniać jak i dlaczego państwo to robi....
  odpowiedz na komentarz
 • Bardzo dobrze
  Andrzej
  29.02.2020, 22:32
  Jedyny rząd, prezydent, którzy pamiętają o osobach niepełnosprawnych, emerytach. Za komuny emerytury były beznadziejnie niskie teraz partyjni, dobrze ustawieni mają wysokie reszta niskie. Pieniądze się przydadzą. Waloryzacja w granicach rozsądku. Wiadomo chciałoby się więcej, ale z pustego i Salomon nie naleje. Przez całe lata za PO/P(Z)SL(PR) nikt nawet nie marzył o 13 a waloryzacja była na poziomie 5 złotych.
  odpowiedz na komentarz
 • Uwaga Trole!
  Igor
  28.02.2020, 13:53
  Takie mam wrażenie, że o pozytywach trzynastki lub 14 wypowiadają się osoby podstawione, w ostatnich kampaniach PiS korzystał z takich farm trolli. Mogę się mylić, ale nie znam emeryta lub rencisty, który wolałby nie dostawać już na stałę o 100 zł większe świadczenie, a zamiast tego chce raz w roku (tylko jak będzie władza chciała) dostać 13. Zarówno ja, jak i znajomi, wolelibyśmy dostawać co miesiąc godniejsze pieniądze na życie, bez politycznej hucpy i pokazywania "troski". Rok trwa 12 miesięcy, a najniższe emerytury z trzynastką nawet na jeden miesiąc nie dadzą "płacy minimalnej" (2600 vs 2400 brutto). Takie są fakty dotyczące troski a porównywanie PO i PiS nie ma sensu, obie partie mają emerytów i niepełnosprawnych w d....
  odpowiedz na komentarz
 • Koryto +
  mario
  27.02.2020, 19:40
  Czego to się nie zrobi i czego nie obieca, byle tylko dalej trwać przy korycie, głupi lud to kupuje. Dobiją firmy i przedsiębiorców za te ich pisiorskie pomysły ... żaden (nie)rząd nie ma swoich pieniędzy tylko te, które zagrabi, wymusi od firm i osób pracujących. Zeby nie było - POprzednicy w swej obłudzie nie byli gorsi ...
  odpowiedz na komentarz
 • Dla mnie to ogromna pomoc!
  realista
  27.02.2020, 18:20
  Bardzo się cieszę z tej pomocy, poprzednio otrzymana 13-stka bardzo mi pomogła, mogłem spłacić nią pożyczkę, i jeszcze mi wystarczyło na prezenty dla moich wnuków. Wydatki tegorocznej 13-stki już są zaplanowane, do tego jeszcze dochodzi waloryzacja renty, zawsze to jakiś większy grosz, a jak będzie 14-stka to również nie pogardzę, bo zawsze jest brak pieniędzy, to pierwszy rząd który zaczął dbać o najsłabszych, dziękuję.
  odpowiedz na komentarz
 • To dobre
  niepełnosprawna
  27.02.2020, 16:38
  Ja zaś jestem wdzięczna ,za te pieniążki .Mówią ,że emeryci i renciści mieliby więcej gdyby nie było podatku zamiast trzynastki ,ale ja odliczam od podatku leki, także dla uboższych emerytów i rencistów trzynastka i czternastka jest korzystniejsza.Jak ktoś kupuje leki to od nadwyżki ponad sto złotych odlicza.
  odpowiedz na komentarz
 • ... i tak nie zagłosuję na p. Dudę...
  Klaudiusz
  27.02.2020, 14:12
  ..., gdyż mam honor. Faktyczna pomoc inwalidom, seniorom czy osobom niepełnosprawnym powinna być programowa i przemyślana. Odpowiednia wysokość, powiązana np. z 50% płacy minimalnej, rosnącymi kosztami życia, zwolnieniem z podatku tych świadczeń. Swój honor cenię nieco wyżej niż 1000 zł, za tyle pp. Kaczyński, Duda i Morawiecki mogą wynająć na jedną na noc i tylko na spółkę niezbyt urodziwą damę do towarzystwa w Warszawie, ale nie mnie i nie na kolejne 4 lata.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas