Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

ParaSki4Europe: edukacja antydopingowa dla sportowców

27.02.2020
Autor: inf. pras., fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski
przypinki i długopisy z napisem Gramy fair

Podczas drugiego dnia ParaSki4Europe zawodnicy mieli czas na trening pod okiem fachowców i edukację antydopingową. Stoisko, na którym można się było dowiedzieć wszystkiego o tym, co to znaczy „fair play” przygotowała POLADA.

Warsztaty z antydopingu i przestrzegania zasad czystego sportu to rzadki widok na zawodach, ale coraz częściej spotykany. Edukacja w tym zakresie wydaje się być kluczowa i wręcz fundamentalna w przypadku młodych adeptów sportu, a takich nie brakuje podczas European Winter Para Sport Event, Poland 2020, które rozpoczęły się w ośrodkach narciarskich Czarna Góra Resort i Tauron Duszniki Arena. W Polsce w ostatnich latach działania z obszaru walki z dopingiem w sporcie nabrały nowej dynamiki.

Problematyka leków

POLADA, która powstała w połowie 2017 roku jako prawny następca Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie, rozwinęła się przede wszystkim dzięki działaniom Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki, który zresztą finalnie objął stanowisko Prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej. Jednym z jej istotnych zadań jest działalność edukacyjna i z taką misją na ParaSki4Europe pojawił się Grzegorz Borkowski.

- Tego typu warsztaty rzadko pojawiają się na imprezach parasportowców, natomiast mam nadzieję, że będziemy to robić jak najczęściej. Z przykrością muszę powiedzieć, że nie jest aż tak dobrze, by sportowcy z niepełnosprawnością zawsze „grali fair”. Próbki pobierane od sportowców niepełnosprawnych często dają wynik pozytywny, co w tym wypadku jest niestety czymś negatywnym, bo oznacza zastosowanie substancji zabronionej w sporcie – mówił.

Sytuacja części parasportowców bywa szczególnie trudna, jeśli przyjmują leki, których składniki mogą znajdować się na liście substancji zakazanych. W takiej sytuacji szczególnie ważna jest wiedza na ten temat.

- Duża część naruszeń związana jest ze stosowaniem właśnie leków. Jedynym rozwiązaniem jest poprawa świadomości, czyli uświadomienie ich sportowcom i opiekunom, że także leki stosowane przez nich mogą przyczynić się do naruszenia przez nich przepisów antydopingowych – tłumaczy Borkowski.

Tego samego zdania jest także francuski trener narciarstwa biegowego, który wraz z grupą młodych parasportowców przyjechał na ParaSki4Europe i przyprowadził swoich podopiecznych na warsztaty edukacyjne z antydopingu. Vincent Duchene uważa, że informacje na temat antydopingu w sporcie są tak samo ważne jak przygotowanie motoryczne i psychologiczne zawodnika.

- To bardzo ważne, by wiedzieć możliwie wszystko o dopingu i antydopingu. Zawodnicy muszą wiedzieć, że każdy, nawet lekarz może im dać lub przepisać coś szkodliwego w kontekście dopingu. Muszą być ostrożni, muszą znać procedury.

Test

W czasie warsztatów zarówno zawodnicy, jak i trenerzy mieli możliwość wykonania testów antydopingowych przygotowanych przez Światową Agencję Antydopingową. Według francuskiego trenera to świetny sposób nauki, zwłaszcza, że jak się okazało, niewiele osób było w stanie odpowiedzieć prawidłowo na wszystkie pytania.

- Fantastycznie, że POLADA tu się pojawiła. Każdy może podejść, dowiedzieć się czegoś o antydopingu, zrobić quiz. Moi zawodnicy robili test na poziomie 80 proc., dla niektórych test okazał się być bardzo trudny. Próbowałem im pomoc, na koniec rozwiązywali już test wspólnie – dodaje Duchene.

Do ośrodków narciarskich Czarna Góra Resort i Tauron Duszniki Arena przyjechało ponad 300 uczestników, w tym blisko 150 sportowców z niepełnosprawnością z 15 krajów Europy (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Francja, Wielka Brytania, Grecja, Węgry, Macedonia Północna, Norwegia, Polska, Portugalia, Serbia, Słowacja i Szwecja).

ParaSki4Europe potrwają do 1 marca.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas