Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

28.02.2020
Autor: redakcja, fot. PAO (1), Angela Greniuk (2), pixabay.com (3, 4, 5), Agata Lange (6), Adrian Stykowski/PKPar (7), Fundacja Poland Business Run (8)
osiem zdjęć m.in. proteza nogi, sportowiec na monoski, dziewczynka na wózku, kalkulator

ParaSki4Europe: parasportowcy rozpoczynają rywalizację o medale [GALERIA]; Autyzmu nie da się opisać jednym zdaniem; Ustawa o „czternastce” m.in. dla rencistów trafi do parlamentu; Od marca limity dorabiania do rent idą w górę; Warto bywać. Do Apteki po sztukę. Więcej najważniejszych tematów z ostatniego tygodnia lutego znajduje się na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

ParaSki4Europe: parasportowcy rozpoczynają rywalizację o medale [GALERIA]

- Na tych zawodach zobaczymy wschodzące gwiazdy, przyszłych paraolimpijczyków, a przede wszystkim przekonamy się, co możemy zrobić, jeśli weźmiemy los we własne ręce i będziemy żyli pełnią życia – takimi słowami powitał uczestników European Winter Para Sport Event, Poland 2020 Ratko Kovačic, prezydent Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Blisko 150 sportowców z niepełnosprawnością z 15 krajów Europy bierze udział w zawodach ParaSki4Europe. Ceremonia otwarcia odbyła się we wtorek, 25 lutego 2020 r., w centrum stacji narciarskiej Czarna Góra Resort w Stroniu Śląskim. 

Autyzmu nie da się opisać jednym zdaniem

Rodziny dzieci nieneurotypowych – to bohaterowie książki Jacka Hołuba pt. „Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera”. Z autorem rozmawiamy o sytuacji dzieci w spektrum autyzmu i ADHD oraz wyzwaniach, z którymi muszą się zmierzyć.

Najważniejsze wydarzenia

Ustawa o „czternastce” m.in. dla rencistów trafi do parlamentu

25 lutego 2020 r. rząd przyjął projekt ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla rencistów i emerytów w 2021 r. W przyszłym roku mieliby oni otrzymać tzw. czternastkę. Będzie to świadczenie jednorazowe w wysokości najniższej emerytury. 

Usługa „door-to-door” i poprawa dostępności budynków mieszkalnych – PFRON zaprasza na konsultacje

Ruszają konsultacje dla samorządów i organizacji pozarządowych dotyczące programu PFRON o wdrażaniu usług indywidualnego transportu „door-to-door” („od drzwi do drzwi”) oraz poprawy dostępności wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Praca

Od marca limity dorabiania do rent idą w górę

Od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 będzie można nieznacznie więcej dorobić do renty niż w poprzednim kwartale.

Nasze działania

Centrum Integracja i warszawska Izba Skarbowa pomogą rozliczyć PIT

Jak co roku zapraszamy mieszkańców Warszawy – osoby z niepełnosprawnością oraz osoby z ich otoczenia – do Centrum Integracja, gdzie specjaliści Izby Skarbowej pomogą rozliczyć PIT. 

Presja ma sens! Dyrekcja centrum handlowego zabrała głos w sprawie dyskryminacji dziewczynki na wózku

Sprawa Jagody, dziewczynki na wózku, która nie została wpuszczona do sali zabaw w centrum handlowym Port Łódź, odbiła się szerokim echem – zwłaszcza w mediach społecznościowych. Po piśmie m.in. prezes Integracji, kierownictwo centrum handlowego zabrało głos w tej sprawie.

Kultura

Warto bywać. Do Apteki po sztukę

Czy sztuka może zmieniać rzeczywistość, wpływać na losy pojedynczych ludzi, również tych zagrożonych wykluczeniem? Oczywiście! Dowodem na to jest działająca w Warszawie Apteka Sztuki.

Sport

Już 4 marca ruszają Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane – Bydgoszcz 2020

Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną w całym kraju odliczają już ostatnie dni do największej sportowej imprezy Olimpiad Specjalnych Polska w tym roku! Już od 4 do 7 marca w Zakopanem rywalizować będzie 230 narciarzy zjazdowych, biegowych i biegaczy na rakietach śnieżnych. Z kolei od 17 do 20 marca 250 zawodników drużyn hokeja halowego, unihokeja i łyżwiarzy szybkich zmierzy się w rywalizacji podczas drugiej części igrzysk w Bydgoszczy.

Relacje

Zbyt niska refundacja cewników odbiera nie tylko godność

- Akceptacja samocewnikowania, szczególnie przez nastolatków, ale przede wszystkim kwestia finansowa – to główne bariery, jeśli chodzi o używanie cewników – powiedział nam dr n. med. Piotr Gastoł, konsultant krajowy w dziedzinie urologii dziecięcej, podczas konferencji nt. optymalizacji opieki urologicznej u dzieci z rozszczepem kręgosłupa, która 24 lutego 2020 r. odbyła się w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta. 

Warto bywać. Kolacja w ciemno, czyli zamiana ról

Marek Ptasiński to kelner z ogromnym doświadczeniem. W czasach, gdy pracował w restauracjach Orbisu wystarczyło, że „rzucił okiem” na salę i już wszystko wiedział. Gdy stracił wzrok, musiał zmodyfikować swój warsztat pracy. Dziś wciąż świetnie sobie radzi z obsługą gości. By się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić restaurację Different w Warszawie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas