Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pływanie - Dodatek Paraolimpijski 2004

24.11.2004

Pływanie jako zorganizowana i oficjalna forma rywalizacji sportowej pojawiło się wraz z powstaniem klubów i stowarzyszeń. Pierwszy klub powołano do życia w 1837 roku w Anglii. Pływano wtedy głównie stylem, który dziś nazywamy klasycznym. Pływacy rywalizują o medale już od I Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku. Zaprezentowano tam styl klasyczny i dowolny. W 1940 roku wypracowano styl motylkowy.

 

Niepełnosprawni zawodnicy rywalizują w tej dyscyplinie od I Paraolimpiady w Rzymie (1960). Oczywiście pływali już od dawna, trzeba przyznać, że to właśnie od pływania zaczął się sport niepełnosprawnych. Rehabilitacyjne właściwości tej dyscypliny są oczywiste, ale niepełnosprawni w Polsce trenują już jako zawodowcy. Podczas Mistrzostw Polski do zawodów staje nawet 200 pływaków.

 

Stosunkowo najłatwiej - o ile można tak powiedzieć - mają pływacy niewidomi i niedowidzący. Nie dotyczą ich problemy z narządem ruchu. W polskiej drużynie będzie ich 5. Pozostałymi zawodnikami są osoby poruszające się na wózkach, po amputacjach, paraplegicy, tetraplegicy. Zawodnicy pływają bez protez. Brak nóg czy rąk nie pozbawia człowieka możliwości pływania.

 

Wśród 580 pływaków startujących w Atenach będzie 25 reprezentantów Polski. W naszej czołówce znajdują się m.in. Joanna Mendak - mistrzyni świata z 2002 roku, nr 1 w rankingu na 100 m stylem motylkowym, Grzegorz Polkowski - wicemistrz świata z 2002 roku na dystansie 50 m stylem dowolnym. Zmierzą się z takimi sławami, jak Philippe Gagnon z Kanady - rekordzista świata na 100 m.

www.ipcswimming.org
Międzynarodowy Komitet Pływacki przy IPC

www.fina.org
Międzynarodowa Federacja Pływacka

Joanna Mendak - złota medalistka mistrzostw świata i Europy:
Sport powinien być przede wszystkim dobrą zabawą. Powinno się bić rekordy, ale raczej przy okazji. Ważne jest poznawanie nowych osób, przyjaciół, także z innych krajów.
Na olimpiadę jedzie z Polski ponad 20 pływaków. Wszyscy dobrze się znamy. Chciałabym, żeby wszyscy wygrywali, ale to jest oczywiście niemożliwe. Mam nadzieję, że uda mi się wywalczyć wysoką pozycję, ale tak naprawdę ważna jest sama możliwość zmierzenia się z innymi zawodnikami, podpatrywania ich umiejętności, technik, jakie stosują.
Zawody stojące na tak wysokim poziomie są stymulujące - pobudzają do jeszcze większego wysiłku. Są zresztą uwieńczeniem naszych wielomiesięcznych treningów. Każdy z zawodników jest w szczycie formy, ale każdy ma też jakąś Achillesową piętę. Moją są nawroty - tracę na nie za dużo czasu!

 

Ze słupka lub z wody

PŁYWANIE NIEPEŁNOSPRAWNYCH
W zależności od poziomu uszkodzenia narządu wzroku pływacy podzieleni są na 3 główne klasy. U zawodników niewidomych dopuszczalne jest korzystanie z asystentów ostrzegających przed zbliżeniem się do końca basenu.
Rywalizacja odbywa na następujących dystansach:

 

Styl dowolny - 50 m, 100 m, 400 m
Styl grzbietowy - 100 m
Styl klasyczny - 100 m
Styl motylkowy - 100 m
Styl zmienny - 200 m
Styl dowolny (sztafeta) - 4 x 100 m
Styl zmienny (sztafeta) - 4 x 100 m.

 

PŁYWANIE POZOSTAŁYCH NIEPEŁNOSPRAWNYCH
W zależności od stopnia niepełnosprawności zawodnicy sklasyfikowani są w 26 klasach. Niepełnosprawni pływacy, którzy nie mogą zająć początkowej pozycji na słupku startowym, korzystają z pomocy asystenta. Jeszcze przed startem znajdują się w wodzie, a asystent w chwili startu przestaje ich przytrzymywać. Asystent nie może w żaden sposób nadawać ruchu zawodnikowi. Pływacy mogą startować na następujących dystansach (o ile w przydzielonej im klasie dopuszcza się rywalizację na takim dystansie):

Styl dowolny - 50 m, 100 m, 200 m, 400 m
Styl grzbietowy - 50 m, 100 m
Styl motylkowy - 50 m, 100 m
Styl klasyczny - 50 m, 100 m
Styl zmienny - 150 m, 200 m
Styl dowolny (sztafeta) - 4 x 50 m, 4 x 100 m
Styl zmienny (sztafeta) - 4 x 50 m, 4 x 100 m.

Autor opracowania: Artur Kowalczyk
Źródło: Paraolimpiada 2004; Dodatek specjalny magazynu "Integracja"
Fotografie: Piotr Stanisławski

Więcej informacji znajdziesz w specjalnym dodatku "Paraolimpiada 2004", który będzie dołączony do wrześniowego numeru magazynu "Integracja".

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas